Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Jak chronić szkliwo zębów zdaniem stomatologa? 

jak dbac o szkliwo zębów według stomatologa

Szkliwo chroni zębinę na pełnej przestrzeni korony zębowej przed wszelkimi szkodliwymi czynnikami, jakie z reguły kończą się uszkodzeniem zębów. Z uwagi na to troska o szkliwo i umacnianie go jest jednym z najistotniejszych czynności, które powinniśmy wykonywać w trosce o mocne zęby.

Zazwyczaj szkliwo ulega osłabieniu z uwagi na dwa czynniki. Pierwszy to kwasy wynikające z bakterii, drugim normalne starcie. Zdarza się tak, że na skutek problemów takich jak wady zgryzu lub bruksizm, czyli zgrzytanie zębów, starcie szkliwa pojawia się szybciej. Oba te przypadki można wyleczyć dzięki wizycie w gabinecie stomatologicznym.

Jeśli chodzi o szkliwo najczęstszym problemem jest demineralizacja, wywoływana przez kwasy i bakterie. Umocnienie szkliwa zębów można osiągnąć poprzez dobrze dobraną dietę, gdzie np. zmniejszymy przyjmowanie cukrów. Wielki wpływ na wzmocnienie i odbudowę szkliwa ma też używanie fluoru. Jego działanie przeciwpróchnicze przynosi efektywne wyniki, szczególnie, jeżeli pacjenci używają pasty z fluorem i regularnie odwiedzają gabinet dentystyczny na zabieg fluoryzacji.

Także dokładne oczyszczanie i prawidłowa higienizacja, pozwalają utrzymać szkliwo w porządnym stanie. Jeżeli jednak okaże się, że pacjent z różnych okoliczności ma kłopoty ze szkliwem, dobrym sposobem jest rozmowa ze stomatologiem, który oceni, co można zrobić, by naprawić albo zastąpić uszkodzone szkliwo.