Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Jakie problemy występują podczas wyrzynania zębów mądrości

Wyrastanie ósemek może powodować kłopoty. Zazwyczaj okres wyrastania ósemek jest rozłożony w czasie i często nieprzyjemny. Nie u wszystkich osób ósemki w ogóle się wyrzynają. Nieraz jest tak, że wychodzi jedna albo dwie, niekiedy nie rosną wcale. Mówią o tym uwarunkowania genetyczne i zazwyczaj miejsce w jamie ustnej. Towarzyszące wyrzynaniu się ósemek obrzęk dziąsła i ból nie we wszystkich przypadkach mówią o tym, że rosną w nieprawidłowo. Mimo to warto umówić spotkanie w klinice stomatologicznej, aby uniknąć bolesnych skutków złego wyrzynania się ósemek.

Problem jest w momencie, gdy wzrost ósemek nie jest prawidłowe. Na przykład gdy rosną wykrzywione lub poza linię innych zębów, wpijają się w policzek, drażnią dziąsła albo stają się zębami zatrzymanymi. Największy ból może odezwać się ze względu na nacisk na inne zęby, a także gdy w pobliżu występuje próchnica. Obok bólu w czasie wyrastania ósemek może pojawić się również szczękościsk, gorączka, a nawet obrzęk oraz stan zapalny. Wystąpienie tych dolegliwości nie we wszystkich przypadkach prowadzi do usunięciu ósemek, ale rzecz jasna lekarz stomatolog powinien obejrzeć problem.

Zdarza się tak, że ósemki stomatolog wyrywa profilaktycznie, dlatego że w wielu przypadkach szczotkowanie ich jest utrudnione, co zazwyczaj prowadzi do pojawienia się próchnicy. Obok usunięcia ósemek lekarz stomatolog może wesprzeć pacjenta również innymi sposobami. Aby usprawnić czas wyrastania, może naciąć dziąsło i zalecić środki przeciwbólowe i antybiotyki.