LECZENIE ZACHOWAWCZE
Głównym celem leczenia zachowawczego jest leczenie ubytków spowodowanych próchnicą i chorób zębów i przyzębia. W gabinetach stomatologicznych wszelkie zabiegi stomatologii zachowawczej realizowane są z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. To sprawia, że leczenie zębów jest bezbolesne i wysoce komfortowe dla pacjenta. Dentysta usuwa osady, leczy, a następnie odbudowuje kolor i kształt zęba, usuwając ból i dolegliwości.
LECZENIE KANAŁOWE
To leczenie najbardziej zniszczonych zębów, gdy przez próchnice została zaatakowana miazga zęba. Najczęściej stomatolog endodonta przeprowadza leczenie kanałowe przy użyciu mikroskopu, aby jak najdokładniej dotrzeć do zainfekowanego zęba. Często to jedyny sposób, aby uratować ząb przed ekstrakcją i koniecznością zastosowania protezy lub implantu. Ten zabieg stomatologiczny, choć jest wymagający, nie boli dzięki podawanemu w gabinecie znieczuleniu.
LECZENIE ZĘBÓW NA RATY
Leczenie stomatologiczne bywa drogie, dlatego wiele gabinetów stomatologicznych udostępnia możliwość wzięcia kredytu medycznego MEDIRATY. To wygodny sposób podzielnia kosztów leczenia na dogodne raty. Ich wysokość oraz czas spłaty dostosowuje się do indywidualnych możliwości pacjenta. To szczególnie przydatne dla osób, które wymagają natychmiastowej pomocy dentysty, nie mogą czekać w kolejce NFZ, a jednocześnie mają mniejszą zdolność finansową.
BRUKSIZM
To inaczej problem mimowolnego zgrzytania i zaciskania zębów. W przypadku tego problemu dentyści diagnozują szybsze starcie oraz mikropęknięcia zębów, a także krwawienia dziąseł. Często towarzyszą mu przewlekłe bóle głowy. Leczenie bruksizmu jest możliwe dzięki specjalnym nakładkom dopasowywanym przez dentystę, które rozluźniają mięśnie.
PRÓCHNICA
Najpopularniejsza z chorób zębów i przyzębia. Powstaje na skutek rozmnażania się bakterii, które niszczą szkliwo zębów, które chroni zęby. Najczęściej, przyczyną rozwoju próchnicy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej i odkładające się resztki pokarmów. Im głębiej próchnica dociera do zębów, tym gorsze wywołuje szkody. Rozwiązaniem problemu są regularne wizyty u dentysty oraz profesjonalne zabiegi higienizacji.
DSD (Digital Smile Design)
To nowoczesna technika komputerowa projektowania uśmiechu jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Dzięki niej stomatolog przedstawia pacjentowi wizualizację uśmiechu pacjenta, jaki osiągnie po zakończeniu leczenia. To doskonały sposób, by wyjaśnić i zaplanować poszczególne etapy leczenia stomatologicznego. Co więcej, DSD pozwala na zawarcie w projekcie wszelkich oczekiwań pacjenta, a on sam będzie uczestniczył w proces twórczy projektu.
IMPLANTY
Czyli potocznie sztuczne zęby to świetny i trwały sposób na wypełnienie luki po utraconym zębie. Poza ich trwałością, do głównych zalet implantów należy to, że wiernie imitują naturalne zęby i stanowią dla nich oparcie. Dzięki temu zatrzymują proces zanikania kości szczęki i przywracają właściwe funkcje żucia. Zdaniem dentystów we właściwie pielęgnowanej jamie ustnej implanty mogą służyć dożywotnio. W najlepszych klinikach stomatologicznych do implanty są wykonywane z najlepszych materiałów.
CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA
To trudniejsze zabiegi stomatologiczne. Należą do nich między innymi usuwanie zębów stałych, usuwanie ósemek, wydłużanie korony klinicznej zęba, wszczepianie implantów, sterowana regeneracja kości czy resekcja wierzchołka korzenia. Zabiegi chirurgii stomatologicznej wymagają szczególnej precyzji i umiejętności, dzięki którym są one jak najbardziej bezpieczne.
ORTODONCJA
Pomoc ortodonty potrzebna jest wtedy, gdy pacjent cierpi na wady zgryzu lub krzywizny zębowe. Zadaniem stomatologa ortodonty jest przywrócenie właściwego ułożenia zębów w łuku zębowym i usunięcia wady. Chociaż najbardziej skuteczne leczenie ortodontyczne za pomocą stałego aparatu na zęby wymaga czasu, warto się poświęcić dla przywrócenia korzystnego wyglądu i symetrii twarzy. Dla pacjentów, którzy wolą uniknąć tradycyjnego aparatu ortodontycznego, wymyślono inne i równie skuteczne warianty.
APARAT NA ZĘBY
Są stałe, których nie zdejmuje się bez pomocy ortodonty oraz ruchome, które można zdjąć samodzielnie. Są to aparaty:
Aparat tradycyjny, metalowy – składa się z metalowego łuku połączonego z zamkami przyklejanymi do powierzchni zębów, poprzez niewielkie gumki tzw. ligatury ortodontyczne. W zależności od preferencji pacjentów można wybrać zamki metalowe lub mniej widoczne zamki ceramiczne albo np. porcelanowe.
Aparat lingwalny — to aparat, który wygląda dokładnie tak samo, jak tradycyjny aparat na zęby, z tym wyjątkiem, że mocuje się go od strony języka. Dzięki temu jest praktycznie niewidoczny.
Aparat orthocaps — składa się z dwóch przezroczystych nakładek, które są indywidualnie dopasowywane przez ortodontę. Ten niewidoczny aparat na zęby przyciąga szczególnie tych, którym zależy na wysokiej estetyce.
PROTEZY ZĘBOWE
Oprócz implantów prawidłowe funkcje zgryzowe po utracie zęba przywracają także protezy. Wśród wielu rozwiązań, które poprawiają estetykę uśmiechu znajdują się uzupełnienia stałe i ruchome. Niektóre z nich zastępują pojedyncze zęby, jak np. wkłady koronowe czy korony. Inne mogą maskować większą ilość ubytków – np. mosty protetyczne. Są także protezy całkowite, które pełnia funkcję sztucznej szczęki.
STOMATOLOGIA DZIECIĘCA
Wielu rodziców bardzo błędnie sądzi, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Na pierwszą wizytę u stomatologa warto zapisać dziecko dość wcześnie. Dzieci często niedokładnie dbają o higienę, dlatego warto kontrolować, czy nie pojawiają się pierwsze oznaki próchnicy, która z czasem może przenieść się na zęby stałe. Warto też ocenić, czy dziecko nie ma wad zgryzu i uczyć je prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Im szybciej dziecko rozumie, że dentysty nie trzeba się bać, tym lepiej.
SKALING
Zabieg oczyszczania zębów dostępny w gabinecie stomatologicznym. To jeden z najskuteczniejszych sposobów usuwania kamienia nazębnego, skuteczniejszy niż szczotkowanie i nitkowanie razem wzięte. Skaling uniemożliwia przywieranie płytki nazębnej, a więc chroni zęby przed rozwojem próchnicy. Stomatolodzy zalecają ten zabieg co najmniej dwa razy w roku. Ta metoda czyszczenia zębów dociera do najbardziej niedostępnych dla szczoteczki miejsc i dlatego jest tak uwielbiana przez dentystów.
PIASKOWANIE
Usuwa nie tylko nagromadzoną płytkę nazębną, ale także przebarwienia, powstałe na skutek kolorowej diety. Ten zabieg skutecznie oczyszcza zęby, dlatego warto regularnie umawiać się do dentysty na zabieg piaskowania. Dzięki specjalnej mieszance wody i piasku stomatologicznego, możliwe jest dokładne usunięcie osadu i przebarwień. Taki zabieg jest jak najbardziej bezpieczny dla szkliwa zębów, a przy tym jest świetnym środkiem prawidłowej higienizacji.
FLUORYZACJA
To doskonały zabieg stomatologiczny, dla tych, który chcą jak najlepiej chronić swoje zęby przed próchnicą. Fluor znany jest ze swojej właściwości odbudowy i ochrony szkliwa. Fluoryzacja polega na bezpośrednim nałożeniu przez dentystę specjalnego żelu, który wzmacnia zęby i zwiększa jego odporność na działanie kwasów pochodzących z jedzenia oraz bakterii. Zdaniem stomatologów ten zabieg spowalnia powstawanie kamienia nazębnego.
WYBIELANIE ZĘBÓW
Sposobów na wybielenie zębów jest wiele, jednak nie wszystkie są tak samo skuteczne. Najbardziej znane są pasty, paski, lakiery oraz żele wybielające. W gabinetach stomatologicznych dostępne są bardziej skuteczne środki. Dla przykładu w klinice dentystycznej zęby można wybielić za pomocą specjalnie dopasowanych przez dentystę nakładek albo dzięki nowoczesnym lampom wybielającym. Wszystkie te sposoby pozwalają na stopniowe przywrócenie bieli i pięknego uśmiechu.
KRWAWIĄCE DZIĄSŁA
To problem, który najczęściej pojawia się na skutek niewłaściwej higieny, leków lub złej diety. Zwykle za krwawieniem dziąseł stoją bakterie, które stopniowo sprzyjają powstawaniu paradontozy i innych chorób zębów i przyzębia. Dentyści przestrzegają, by nie ignorować krwawienia dziąseł i w przypadku takiej dolegliwości zgłaszać się na wizytę, aby specjalista mógł ocenić przyczyny krwawienia i środki zaradcze.