Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Zdjęcia RTG w stomatologii

RTG zębów w stomatologii - dentysta rtg

Radiologia w gabinecie dentystycznym służy właściwej diagnostyce problemu. Stomatolodzy zlecają badania radiologiczne, aby mogli zdobyć szczegółowe dane co do ułożenia oraz zdrowia zębów w jamie ustnej. Z reguły pozwala to na zauważenie dolegliwości, niedostępnych dla oka, podczas rutynowego przeglądu kontrolnego.

Radiologia w gabinecie dentystycznym to po prostu RTG zębów. Z reguły te prześwietlenia występują w dwóch rodzajach – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, czyli zdęcie punktowe przedstawia obraz 2 lub 3 zębów. Plusem tego zdjęcia jest to, że dokładnie pokazuje pojedyncze zęby, a to ułatwia stomatologowi diagnozę. Tymczasem rentgen zębów zewnątrzustne odkrywa komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne odsłania ułożenie zębów względem siebie oraz względem szczęki oraz zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, co przedstawia obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich i podniebienia twardego.

Kiedy konieczne jest wykonanie badań radiologicznych w dentystyce

Zdjęcia radiologiczne zębów u dentysty konieczne są dla różnych działów dentystyce. Przeważnie, fachowego użycia rentgena, stomatolog potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji oraz leczeniu kanałowym (endodoncja).

RTG zębów sprawdza się diagnozowaniu chorób zębów, dziąseł, okołowierzchołkowych tkanek, zapalnych stanów, zmian przy kościach – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – oraz zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia RTG włączają się też jako podstawowy element przed zabiegami i leczeniem, które potrzebują wcześniejszego określenia umiejscowienia zębów. W taki sposób ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk ocenia, jak dużą dziurę powstałą po utraceniu zębów lub zęba, należy uzupełnić.

Jeżeli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku oraz doznał urazu zębów lub szczęki, stomatolog również wysyła go na wykonanie radiologicznych badań. RTG zębów unaocznia  ewentualne błędy czy powikłania – np. pokaże miejsce narzędzia, jeżeli utkwiło ono w kanale zęba, a do tego jest koniecznym elementem diagnostyki zmian nowotworowych.

Z reguły stomatolog zleca powtórzenie zdjęć radiologicznych po ukończeniu leczenia, by sprawdzić jego skuteczność.

W jaki sposób przebiega rentgen zębów w gabinecie stomatologicznym?

Współcześnie przeważnie w gabinetach dentystycznych przeprowadza się zdjęcia RTG na miejscu od razu w czasie wizyty. To ogromne ułatwienie dla pacjentów, ponieważ mogą uniknąć rejestrowania się na kolejną wizytę, czy specjalnie zgłaszać się do pracowni radiologicznej. Plusem jest to, że zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie sprawia bólu oraz nie wymaga od pacjenta wyjątkowych przygotowań. Można normalnie zjeść coś, wypić oraz wziąć swoje leki.

Obowiązującym przygotowaniem przed prześwietleniem radiologicznym zębów jest usunięcie wszystkich przedmiotów z metalu z obszaru twarzy i szyi. Zatem na rentgen u stomatologa należy przyjść bez biżuterii i spinek, a tuż przed zabiegiem należy zdjąć okulary, protezy i aparaty słuchowe.

Samo wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów u dentysty zajmuje tylko kilka sekund, zwłaszcza, że przy rozwoju technologicznej, zazwyczaj jest to już zdjęcie cyfrowe. Warto wspomnieć, że stomatolog, robiący rentgen omawia z pacjentem szczegóły i informuje go o kolejnych etapach przeprowadzanego zabiegu.

Zdjęcia RTG wywołują obawy, z powodu promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, szkodzi organizmowi, natomiast nie ma powodów do obaw, ponieważ w czasie wykonywania zdjęcia rentgen zębów u stomatologa, nie jest to niebezpieczne dla zdrowia. Organizm przyswaja bardzo małą dawkę, a dodatkowo każdy pacjent zakłada specjalny fartuch ochronny. Nie powinno się jednak wykonywać rentgen za często, maksymalne raz na pół roku, dlatego należy przypomnieć sobie, kiedy robiło się je ostatnio. Zdjęć RTG powinny unikać ciężarne kobiety, niezależnie od tego, czy mają je mieć wykonane dla stomatologa czy innego specjalisty. Jeśli to nie jest absolutnie niezbędne lepiej, by ciężarna zrezygnowała z badania.

Plusy cyfrowego RTG w stomatologii.

Z uwagi na to, że rentgen zębów można zrobić w gabinecie stomatologicznym w formie cyfrowej, dobrze wymienić plusy tego rozwiązania. Kilka lat temu podstawową rolę nośnika RTG miała klisza, która z reguły wymagała znaczną ilość miejsca oraz mogła bez trudu ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku stomatologicznego rentgena w formie cyfrowej takie problemy nie istnieją, ponieważ pliki można bezpiecznie zostawić w komputerze. To szczególna zaleta, ponieważ pozwala ona na podawanie obrazu zdjęcia radiologicznego w wybrane miejsce, bez konieczności noszenia całkowitej dokumentacji leczenia radiologicznego. Dentysta może je zobaczyć oraz swobodnie powiększać zdjęcie. W takiej formie RTG jest o wiele wytrzymalsze, ponieważ trudno je uszkodzić.

Warto wspomnieć, że metoda radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z wydzielania odpadów, jakie powstają na skutek używania klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest dokładne i świetnie sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.