Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Proteza od stomatologa – wkład koronowo-korzeniowy

protezy zębowe i uzupełnienia protetyczne dla pacjenta z gabinetu stomatologicznego

Leczenie u dentysty czasami jest wymagające, na przykład, gdy stan zębów wymaga fachowego leczenia kanałowego. Zwykle leczenie kanałowe obejmuje poważne przypadki, w jakich zęby są bardzo popsute w wyniku np. próchnicy, ale nadal można je naprawić bez konieczności wyrywania. W takich wypadkach po przebyciu leczenia sprawdza się wypełnienie utworzonych ubytków – czyli odbudowa zęba.

Stałym wypełnieniem protetycznym stosowanym w takich przypadkach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zwykle stosuje się go, kiedy korzeń zęba ciągle jest zdrowy i właściwie zaczepiony w zębodole, niestety koronę zęba należy odbudować. Wkład koronowo-korzeniowy ma wygląd sztyftu albo śruby, którą przytwierdza się do korzenia, a potem protetyk na stałe zakłada tam koronę protetyczną.

W ten sposób ząb zostaje całkowicie odbudowany i może całkiem dobrze imitować naturalny ząb. W zależności od typu surowca, z jakiego zostanie wykonany wkład i korona protetyczna. Materiałami, jakie zwykle wykorzystuje się w takim celu są włókno szklane, cyrkon lub metal. Stopniowo odchodzi się już od metalu ze względu na niższą estetykę i możliwość rdzewienia. Włókno szklane jest całkiem elastyczne i trwałe, dlatego w przypadku potrzeby, można je wydłubać, bez uszkodzenia korzenia. Cyrkon natomiast jest najwytrzymalszym i najbardziej biozgodnym materiałem, jednak jego cena jest nieco wyższa.