Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

W jakich sytuacjach leczy się kanałowo?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem dentysta endodonta realizuje przeważnie w najcięższych przypadkach. Najczęściej leczenie kanałowe wymagane jest w momencie, jeśli miazga zęba została głęboko zainfekowana przez próchnicę, co sprawia, że ząb niszczy się dogłębnie. Często powodem wykonywanego w klinice dentystycznej zabiegu endodontycznego są także martwica i zgorzele miazgi i zmiany okołowierzchołkowe, obumarcie lub głębokie starcie zębów. Niekiedy zabieg endodontyczny należy przeprowadzić, jeśli na przykład po wystąpieniu urazu dochodzi do odsłonięcia miazgi zęba.

Istnieją też takie przypadki leczenia kanałowego, jakie nie wynikają z urazów i chorób. Przykładem tego może być błędnie przeprowadzony uprzednio zabieg, po jakim w kanale zęba utkwiło odłamane narzędzie dentystyczne. Lekarz endodonta musi pomóc także przy niedrożności kanału. Niedrożność z reguły występuje w wyniku zwężenia lub zrośnięcia się kanałów, nienaturalnego przebiegu albo z uwagi na jego nieodpowiednie wypełnienie. Bywa tak, że leczenie kanałowe potrzebne jest także po usunięciu wkładu korzeniowo-koronowego.

Leczenia kanałowego nie należy się bać, bez względu jaki to problem, z jakim pacjent zgłasza się do stomatologa endodonty. W nowoczesnej stomatologii niemal każdy zabieg przeprowadzany jest ze skutecznym znieczuleniem, dlatego zabiegi są bezbolesne. Zdecydowanie lepiej zgłosić się do stomatologa, aby coś zaradził i przeprowadził potrzebne zabiegi, niż pozwolić na pogłębianie się problemu.