Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Stomatologia – mosty protetyczne

MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna

Utrata zęba wiąże się z koniecznością jego odbudowy, by nie dopuszczać do następnych zmartwień. Oboczne zęby i zęby przeciwstawne wymagają podparcia, inaczej one także mogą zacząć się przesuwać,  a ostatecznie wypadać. Z tej przyczyny zalecane jest szybko wypełnić brak. Wśród często używanych w gabinetach dentystycznych wypełnień, są mosty protetyczne. Żeby móc założyć most protetyczny, obok przerwy muszą wciąż mieścić się zęby, które posłużą za oparcie dla mostu. Taki typ wypełnienia może więc być używany jeżeli luka wypada pomiędzy zębami sąsiadującymi. Wielkim atutem tego wyjścia jest to, że można ta metodą zastąpić do trzech zębów obok siebie na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, dlatego są zdecydowanie bardziej komfortowe w przeciwieństwie do ruchomych protez. Choć znaczna część pacjentów obawia się drobinek pokarmów przedostających pod most, dentyści przekonują – nie trzeba się martwić, bo właściwie dobrany most temu zapobiega i jedzenie nie przedostaje się do środka. Warto przemyśleć wybór mostu protetycznego, bo jest to komfortowe i estetyczne wypełnienie.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny cechuje się wyjątkowo prostą budową. Skonstruowany jest z 2 filarów, które zakłada się na przylegających do luki zębach i z przęsła, co zasłania utracony ząb. Wyróżniamy dwa typy mostów protetycznych. Taki najbardziej tradycyjny zakłada się na uprzednio przygotowane sąsiednie zęby, ewentualnie zdarza się też tak, że zamiast sąsiednich zębów filarami stają się implanty dentystyczne. Ten rodzaj mostu jest szczególnie trwały i wykorzystywany w większości gabinetów stomatologicznych. Bywają również miejsca, gdzie koronę zastępującą wyrwany ząb przykleja się do pobliskich zębów pacjenta. Taka technika jest niezbyt często stosowana, bo nie jest tak trwała i można nią uzupełnić zaledwie pojedynczy ząb.

Zazwyczaj mosty protetyczne od dentysty tworzone są z paru oddzielnych materiałów. Najbardziej estetyczne są mosty pełnoceramiczne, gdzie tak samo most jak i jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Tak samo często stosowane są porcelanowe mosty na podbudowie metalowej – z reguły ze stali, a w niektórych przypadkach na prośbę pacjenta ze złota. Mniej trwałe i mniej estetyczne są wykonane z kompozytu (tworzywa, z którego przygotowywane są białe plomby dentystyczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Most protetyczny – kiedy warto?

Wykonanie mostu protetycznego wskazanie jest szczególnie takim pacjentom, którzy pragną trwale uzupełnić brak po usunięciu zęba lub zębów, jednak nie chcą wydać na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, by zlikwidować widoczną lukę i zahamować narastające przemieszczanie się zębów sąsiednich i ograniczyć zanik kości w miejscu braku zęba. Zanik kości to ciężka sprawa, dlatego że oddziałuje nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale też prezencję twarzy, jaka może z tego powodu wyglądać staro. Wypełnienie luki po zębie w klinice stomatologicznej sprawia, że odzyskujemy odpowiedni rozkład sił w trakcie żucia i odpowiednie funkcje i konstrukcję zgryzu. W ten sposób unikamy też ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i przyzębia ze względu na gromadzące się w przerwie pozostałości jedzenia. Głównym dla pacjentów wskazaniem założenia mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, który należy spełnić, by dentysta mógł założyć most protetyczny jest właściwa ilość i jakość filarów do utrzymania mostu. Filary muszą być zdrowe, by obciążenie nie przyczyniło się do ich przedwczesnego zepsucia.

Jak przebiega wykonanie mostu protetycznego?

Bazowym elementem każdego leczenia dentystycznego jest ogólna diagnoza i badania, które pomogą stomatologowi stwierdzić, czy zastosowanie mostu protetycznego jest najlepszym wyjściem, biorąc pod uwagę zdrowie jamy ustnej pacjenta. Jeśli dentysta nie dostrzeże żadnych przeszkód, będzie mógł przejść do pracy. Kiedy zgodnie z planem filarami mostu protetycznego mają być naturalne zęby pacjenta, trzeba je przyszykować. Do tego dentysta musi trochę je oszlifować, by następnie możliwe było indywidualne dobranie mostu. Pomimo strachu wielu osób szlifowanie zębów jest bezbolesne, bo odbywa się w zakresie szkliwa. Szlifowanie nie niszczy zębów, a wykonujący go lekarz dentysta zawsze wie, jakie części zęba może poddać szlifowaniu. Zabieg szlifowania nie będzie niezbędny przy zakładaniu mostu na implantach. Kiedy zęby będą już przygotowane, następnym krokiem wykonania protetycznego mostu jest zebranie odpowiednich wycisków. Zgodnie z nimi, dentysta protetyk zaprojektuje doskonale dobrany most. Na ten czas, kiedy w pracowni protetycznej powstaje indywidualny most protetyczny, dentysta zakłada tymczasowy most, którego zadaniem jest osłona oszlifowanych zębów. Kiedy ostatecznie most zostanie przygotowany, dentysta dopasowuje go do jamy ustnej, a potem zakłada na stałe.

Zalety zakładania mostów protetycznych

Podstawowymi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość i estetyka. Za ich sprawą możemy odzyskać kilka zębów jednocześnie i odzyskujemy funkcje żucia. Wypełnienie braku zęba mostem protetycznym przywraca pacjentowi piękno uśmiechu i całkowity komfort.