Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Budowa i rodzaje implantów zębowych

O trwałości implantów zębowych zaważa sporo elementów, ale jednym z najważniejszych, jest ich solidna budowa zbliżona do naturalnego zęba. Implant zębowy stworzony jest z 3 głównych elementów. Pierwszy to śruba zastępująca korzeń zębowy. Zwykle stosowanym surowcem, z którego wytwarza się śruby jest dobrze przyjmowany przez organizm tytan. To śruba jest najważniejszym elementem, ze względu na to, że to ją lekarz dentysta implantolog umieszcza w kości, aby się z nią zintegrowała oraz tworzyła mocną bazę dla protezy.

Protetyczna odbudowa, to jest zwykle korona, zastępuje ząb pod względem wizualnym. Korony bardzo dobrze imitują normalne zęby szczególnie, gdy pacjent zdecyduje się na wykonanie u stomatologa korony z cyrkonu. Jeśli jednak pacjent potrzebuje odnowy wyższej liczby zębów, może zdecydować się na inny rodzaj protezy. Na implantach zębów da się oprzeć też mosty, a także pełne protezy. To oznacza, że drugim elementem struktury implantu zęba jest protetyczna odbudowa umieszczana na śrubie. Ostatnim, tak samo istotnym elementem jest łącznik, co wiąże ze sobą odbudowę oraz śrubę.

Są także dwa typy implantów zębowych. Patrząc na surowce wykorzystywane przez dentystów mogą to być implanty cyrkonowe lub tytanowe. Rodzaje te da się posegregować też z uwagi na miejsce zamieszczenia wszczepu. Zwykle wykorzystywane są stomatologiczne implanty zębowe śródkostne, aplikowane w głąb kości. Z kolei podokostnowe implanty wykorzystuje się znacznie rzadziej, ponieważ nie są tak głęboko umieszczane i dlatego są mało trwałe.