Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Jak przeprowadzane jest leczenie kanałowe i w jakich przypadkach należy je przeprowadzić?

leczenie kanałowe - stomatologia

Choć endodoncja brzmi tajemniczo, w stomatologii to dział, obejmujący diagnozowanie i leczenie dolegliwości miazgi zębowej. Ogólnie znamy to jako leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe uznawane za jedno z najtrudniejszych zabiegów w gabinecie stomatologicznym, wymaga doskonałego sprzętu oraz wykształconego chirurga szczękowego.

Chociaż endodoncja wywołuje wiele obaw wśród pacjentów, nowoczesność stomatologia sprawia, że nie ma się czego bać. Stomatolog endodonta, który wykonuje leczenie kanałowe, korzysta z mikroskopu, za pomocą którego zabieg jest całkowicie dokładny. Dzięki zastosowaniu mikroskopu endodonta może uważnie ujrzeć zniszczoną przez bakterie miazgę zębową i zdecydować, jak wielką część zęba powinno się oczyścić. Ponadto każdy z zabiegów endodontycznych przeprowadzany jest ze znieczuleniem miejscowym, dlatego zabieg jest bezbolesny. Odpowiednio opracowany kanał zębowy nie robi więcej problemów.

W jakich sytuacjach potrzebny jest stomatolog endodonta?

O tym, że łatwiejsze leczenie zachowawcze nie wystarczy, może świadczyć trudny do zniesienia ból zęba, inna barwa, przesadna wrażliwość albo obrzęk lub stan zapalny. W przypadku występowania pierwszych symptomów, trzeba szybko pojechać do stomatologa, żeby był w stanie sprawdzić, jaki rodzaj leczenia okaże się właściwy. Zazwyczaj jest tak, że leczenie kanałowe to jedyna możliwość zachowania bardzo zepsutego zęba. Zazwyczaj leczenie kanałowe potrzebne będzie wtedy, jeżeli miazga zęba będzie mocno zainfekowana przez próchnicę, co powoduje, że ząb niszczy się dogłębnie.

Leczenia endodontycznego wymagają raczej ciężkie przypadki. To nie tylko infekcje miazgi zęba, ale także zgorzele i martwica. Do gabinetu stomatologicznego na zabieg endodontyczny odsyłani są także pacjenci z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych. Istnieją także przypadki leczenia endodontycznego, jakie nie wynikają z urazów i chorób. Przykładem tego może być nieprawidłowo wykonany wcześniej zabieg, przez co w kanale zęba zostało złamane narzędzie dentystyczne. Lekarz endodonta powinien zadziałać także w przypadku niedrożności kanału. Niedrożność najczęściej pojawia się na skutek zwężenia lub zrośnięcia się kanałów, nietypowego przebiegu albo z uwagi na jego błędne wypełnienie. Zdarza się, że zabieg endodontyczy potrzebny jest także po zdjęciu koronowo-korzeniowego wkładu.

Zdarza się, że interwencja endodonty konieczna jest też przed planowanym leczeniem protetycznym. Zanim jednak dentysta endodonta podejmie się działania, zleca szereg badań diagnostycznych, które ocenią, czy da się uratować ząb.

Czy leczenie kanałowe jest bardziej korzystne niż wyrwanie zęba?

W przypadku, kiedy sytuacja jest zaawansowana, najlepiej zastanowieniu się nad zgłoszeniem do leczenia kanałowego. Inaczej jedynym rozwiązaniem będzie całkowita ekstrakcja zęba. Lukę po usuniętym zębie trzeba niezwłocznie wypełnić, aby zmniejszyć ryzyko następnych problemów jamy ustnej. To niestety oznacza nowe wydatki – przez potrzebę zakupu protezy albo wszczepienia implantu.

Pierwsze sygnały, które wskazują na to, że stało się coś szkodliwego to przeważnie ćmienie, ból i obrzęk zęba. Zwykle pojawia się także wrażliwość na ciepło i zimno, a oprócz tego ból towarzyszący spożywaniu pokarmu i napojów. Ponadto da się też dostrzec zmianę koloru zęba. W takiej sytuacji trzeba niezwłocznie spotkać się z dentystą. Pojawienie się tych sygnałów nie zawsze świadczy o tym, że potrzebne będzie leczenie kanałowe, jednak wizyta będzie potrzebna do postawienia diagnozy.

Wyrwanie zęba skutkuje pojawieniem się niekomfortowej luki, jaką należy wypełnić nie tylko z uwagi na estetykę uśmiechu. Brak zęba powoduje stopniowy zanik kości, a nawet prowadzi do rozchwiania, a nawet wypadania sąsiednich zębów, jakim brak wymaganego podparcia. Oprócz tego wypełnienie braku zęba łączy się z dodatkowym kosztem w postaci uzupełnienia protetycznego. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na implant dentystyczny czy na przykład most protetyczny, oznacza to nowe wizyty u dentysty i ciągłe leczenie.

Kiedy wyrwanie zęba okaże się ostatecznym wyjściem z problemu, należy rozważyć aplikację implantu stomatologicznego. Implanty są bardzo trwałe, a zamocowane na nich korony czy mosty protetyczne wiernie przypominają naturalne zęby. W głównej mierze, jeśli pacjent przestrzega higieny jamy ustnej, implanty pozostają nienaruszone dożywotnio i są jednymi z najtrwalszych technik wypełnienia pustki po utraconym zębie.

Jeśli istnieje możliwość uzdrowienia zęba pacjenta, warto wybrać na leczenie kanałowe . W przypadku zabiegu endodontycznego ząb w większości pozostaje naturalny. Rolą stomatologa jest tylko odnowa korony zębowej. Jeśli chodzi o usuwanie zębów uzupełnienie miejsca jest potrzebne z uwagi na zdrowie całej jamy ustnej.