Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

FAQ

zabiegi stomatologiczne w gabinecie dentysty

JAKIE SĄ ETAPY LECZENIA ORTODONTYCZNEGO?

Pierwsze zawsze są badania diagnostyczne. Stomatolog ortodonta przygotowuje odpowiednie materiały, na bazie których powstanie szczegółowy plan leczenia. Są to m.in. zdjęcia RTG, wyciski i modele diagnostyczne. Dopiero po ustaleniu odpowiednich etapów leczenia ortodontycznego, dentysta zakłada wybrany aparat na zęby. W trakcie leczenia pacjent musi bezwzględnie pilnować wizyt kontrolnych oraz zalecanej higieny.

DO CZEGO POTRZEBNE SĄ ZDJĘCIA RENTGENOWSKIE PRZED ZAŁOŻENIEM APARATU?

Zdjęcia RTG są potrzebne do przeprowadzenia badań diagnostycznych. W tym celu wykonuje się dwa zdjęcia rentgenowskie. Zdjęcie pantomograficzne pozwala stwierdzić, czy zęby są zdrowe, zmniejszyć ryzyko pojawienia się stanu zapalnego oraz ocenić stan kości żuchwy i szczęki. Zdjęcie cefalometryczne boczne pomaga określić typ i postęp wady zgryzu oraz ewentualną możliwość niepowodzenia leczenia.

JAK CZĘSTO TRZEBA ZGŁASZAĆ SIĘ NA WIZYTY KONTROLNE?

O harmonogramie wizyt kontrolnych decyduje stomatolog ortodonta. Z reguły jest to zależne od stosowanej metody leczenia i potrzeb pacjenta. Zwykle osoby noszące aparaty ruchome muszą pojawiać się w gabinecie ortodontycznym co 2 lub co 4 miesiące. W przypadku aparatów stałych wizyty są częstsze: od 4 do 5 tygodni. Podczas tych wizyt dentysta reguluje aparat na zębach i ocenia efekty leczenia.

CZY ZAKŁADANIE I NOSZENIE APARATU BOLI?

Sam zabieg zakładania aparatu jest bezbolesny. Niestety, samo noszenie aparatu stałego może wywoływać u pacjentów dyskomfort. Zazwyczaj najcięższe są pierwsze dni zaraz po nałożeniu aparatu ortodontycznego. Przez ten czas język oraz błona śluzowa policzków i warg przyzwyczają się do aparatu. Nieprzyjemne uczucie, a nawet ból, może powodować też regulacja aparatu. Na szczęście na tę dolegliwość powinny pomóc środki dostępne w aptekach. Sam dentysta może zapisać specjalną maść lub wosk. Z czasem, wraz z przyzwyczajeniem się do aparatu, wszelkie niedogodności ustępują, a samo noszenie aparatu ortodontycznego nie boli.

CZY DO ZAŁOŻENIA APARATU ORTODONTYCZNEGO KONIECZNE JEST USUWANIE ZĘBÓW?

Czasami bywa tak, że bez usunięcia zęba lub zębów nie da się wyleczyć wady zgryzu. Aby umożliwić prawidłowe ustawienie zgryzu i przemieszczenie zębów, często potrzebne jest dodatkowe miejsce w jamie ustnej, dlatego stomatolodzy zalecają czasem ekstrakcję.

CZY ALERGICY MOGĄ LECZYĆ SIĘ ORTODONTYCZNIE?

Tak, jednak należy poinformować stomatologa o alergii. Najczęstszą alergią bezpośrednio związaną z ortodoncją jest alergia na nikiel. W tym przypadku ortodonta może zaproponować inny rodzaj zamków w aparacie stałym, na przykład zamki ceramiczne lub innowacyjny system nakładek Orthocaps, które wyrównają zęby bez użycia metalowych elementów.

CZY PO ZAŁOŻENIU APARATU NA ZĘBY TRZEBA ZMIENIĆ DIETĘ?

W trosce o aparat na zęby należy zmienić dietę na czas leczenia ortodontycznego. Stomatolodzy zalecają miękkie i rozdrobnione pokarmy. Szczególnie warto zwrócić uwagę na produkty, które mogłyby uszkodzić aparat. Najlepiej na ten czas zrezygnować z gum czy żelek, które mogły by obkleić elementy aparatu i go zniszczyć, ponieważ druty łatwo się odkształcają. Jeśli pacjent korzysta ze zdejmowanego aparatu, nie musi martwic się dietą. Musi jednak pamiętać o higienie i zaleceniach dentysty.

CZY APARAT ORTODONTYCZNY PRZESZKADZA W MÓWIENIU?

Problem z mową może powodować tylko jeden rodzaj  aparatu ortodontycznego. Najczęściej kłopoty sprawia stały aparat zakładany od językowej strony jamy ustnej. Zdaniem ortodontów większość pacjentów szybko się przyzwyczaja.

W JAKI SPOSÓB APARAT ORTODONTYCZNY PRZESUWA ZĘBY?

Nacisk aparatu powoduje stopniowy zanik kości, dzięki czemu tworzy się miejsce dla przesuwających się zębów. Gdy poszczególne zęby trafią na właściwe pozycje kość samoczynnie odbudowuje się. Należy jednak dobrze zaplanować leczenie ortodontyczne, by nie dochodziło do przesunięcia zbyt szybko. Dlatego dentyści opracowują plan leczenia.

CO ZROBIĆ, JEŚLI APARAT NA ZĘBY ZOSTANIE USZKODZONY?

W przypadku uszkodzenia aparatu ortodontycznego, należy bezzwłocznie skontaktować się z ortodontą. Pod żadnym pozorem nie należy próbować naprawy aparatu samodzielnie, aby nie pogłębić awarii, a także uniknąć negatywnego wpływu na kształtowanie zębów. Lekarz ortodonta wyreguluje aparat.

CO ZROBIĆ, JEŚLI APARAT RANI JAMĘ USTNĄ?

Zwykle na problemy tego rodzaju stomatolodzy przepisują specjalny wosk, który oddziela aparat od błon śluzowych , dzięki czemu minimalizuje otarcia. Takie preparaty przyspieszają również gojenie.

CZY ZDJĘCIE APARATU STAŁEGO BOLI? ILE CZASU TRWA?

Zdejmowanie aparatu ortodontycznego trwa w granicy 20-30 minut. Stomatolog ortodonta zdejmuje wszystkie zamki, a następnie oczyszcza zęby z kleju. Nie należy to do przyjemnych zabiegów, ale nie wywołuje bólu. Na koniec ortodonta poleruje zęby.

CZY LECZENIE ORTODONTYCZNE KOŃCZY SIĘ PO ZDJĘCIU APARATU ORTODONTYCZNEGO?

Zwykle po leczeniu ortodontycznym pacjenci musza zastosować aparat retencyjny. Jego zadaniem jest powstrzymanie zębów przed wracaniem do poprzednich pozycji. Zwykle stomatolog ortodonta decyduje o tym jaki aparat retencyjny będzie potrzebny i na jak długo.

JAK DŁUGO TRZEBA NOSIĆ APARAT RETENCYJNY?

Aparat retencyjny trzeba nosić w zależności od zaleceń stomatologa. Często jest to czas o połowę krótszy od zwykłego stałego aparatu na zęby. Czasami bywa tak, że leczenie aparatem retencyjnym będzie potrzebne na dłużej. Niektórzy pacjenci muszą nosić taki aparat do końca życia, aby nie pozwolić na nawrót wady zgryzu.

CZY KAŻDY MOŻE MIEĆ IMPLANT?

Obecnie nie ma wielu przeciwwskazań do noszenia implantów. Dzięki rozwojowi stomatologii zabieg wszczepiania implantów jest jak najbardziej bezpieczny. Implantów nie wolno wszczepiać tylko kobietom w ciąży, osobom z problemami krzepliwości krwi, aktywnym nowotworem czy nieustabilizowaną cukrzycą. Inne ograniczenia należy skonsultować ze stomatologiem. Zwykle konsultacji wymagają osoby z chorobami serca, chorobami psychicznymi albo chorobą Parkinsona. Z lekarzem powinni porozmawiać także palacze.

KIEDY STOSOWAĆ IMPLANTY?

Implanty można stosować w przypadku braków pojedynczych zębów oraz w przypadku większych ubytków. Luki po utraconych zębach trzeba wypełniać, aby uniknąć zaniku kości oraz innych dolegliwości, związanych z brakiem oparcia innych zębów. Zanik kości może uniemożliwić zabieg implantacji, dlatego warto dość szybko pomyśleć o wypełnieniu. Stomatolodzy zalecają implanty ponieważ są trwałe i przywracają pełną estetykę uśmiechu.

JAK WSZCZEPIANE SĄ IMPLANTY?

Po pełnych badaniach diagnostycznych, które wykluczają indywidualne przeszkody do wykonania zabiegu, chirurg stomatolog wszczepia implanty. Aby to było możliwe należy wydrążyć w kości otwór, gdzie zostanie umieszczony implant. Choć zabieg wydaje się bolesny, wcale taki nie jest, bo odbywa się w znieczuleniu. Następnie wszczepiony implant musi zostać przyjęty przez organizm i zagojony. Dopiero wtedy można kontynuować odbudowę zębów.

JAK WYBIELIĆ ZĘBY?

 Jest wiele sposobów, aby wybielić zęby. Najpopularniejsze są pasty wybielające oraz dostępne w aptekach żele, paski czy lakiery. Często stosowane są także specjalne nakładki dopasowywane do kształtu uzębienia pacjenta. W najlepszych gabinetach stomatologicznych dostępne jest wybielanie zębów za pomocą specjalnych lamp, które rozjaśniają zęby o kilka tonów.