Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Dlaczego oczyszczanie języka jest niezbędne?

Zdrowie jamy ustnej to przede wszystkim staranne szorowanie zębów z resztek jedzenia. Nie należy zapominać, że bakterie kumulują się zarówno na zębach, jak i w całej jamie ustnej. Samo szczotkowanie zębów nie eliminuje więc stu procent bakterii. Z uwagi na kształt języka, bakterie bez trudu na nim osiadają. Dlatego stomatolodzy przypominają, że chcąc absolutnie dbać o jamę ustną, powinno się codziennie czyścić także język. To dlatego, że jeśli bakterie trwale mają miejsce w jamie ustnej generują dolegliwości związane ze zdrowiem zębów.

Niekiedy szczoteczki do zębów zaopatrzone są w dodatkowe gumowe elementy zalecane do czyszczenia języka. Element szczoteczek, który wspiera zachowanie czystości języka znajdziemy i w przypadku sonicznych szczoteczek do zębów (np. w postaci specjalnej końcówki), jak i w przypadku zwykłych szczoteczek. W celu czyszczenia języka stomatolodzy zalecają dostępne w drogeriach specjalne skrobaczki lub czyściki, najczęściej stworzone z gumy, jakie skutecznie usuwają bakterie z języka.

Technika czyszczenia języka okazuje się dość nietrudna. Starczy wykonywać koliste ruchy oraz z prawa na lewo tak, aby całkowicie usunąć bakterie. Do tego można także wspomóc się pastą do zębów, a pełen efekt dobrze wzmocnić płukanką do jamy ustnej. Tego rodzaju kroki bardzo dobrze czyszczą zęby, dziąsła i język z bakterii i są doskonałym krokiem higieny. Dla utrzymania pełnej higieny najlepiej przeprowadzać systematyczne kontrole u stomatologa.