Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Jakie zalecenia są wskazane po ekstrakcji zęba?

Stomatolog zawsze dopasowuje technikę leczenia, aby oszczędzić zęby pacjenta, chociaż zdarza się tak, że usuniecie zęba jest jedynym wyjściem z kłopotu pacjenta. W takiej sytuacji kategorycznie powinno stosować się zaleceń dentysty. To bardzo istotne, żeby nie doprowadzić do komplikacji, a czas gojenia przeminął sprawnie oraz bezpiecznie.

Przede wszystkim należy według zaleceń tamować krwawienie, zagryzając okrywający ranę jałowy gazik. Co więcej trzeba uważać, ze preparatami przeciwbólowymi. Znieczulenie ustępuje niedługo od momentu zabiegu, a ból może stać się przejmujący. W tej kwestii należy bezwzględnie trzymać się wytycznych dentysty, ponieważ przesadne przyjmowanie leków może stać się groźne dla zdrowia organizmu.

Po przyjściu do domu najlepiej stosować chłodny okład, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia opuchlizny. Jeśli chodzi o spożywanie pokarmów, przez początkowe 2-3 godziny nie wolno jeść i pić. Po upływie dwóch – trzech można spożyć coś lekkiego, zwłaszcza w postaci papkowatej lub płynnej. Nie należy jeść chrupkich i twardych lub gorących i pikantnych dań. Jeśli pacjent pali papierosy lepiej zrezygnować z nich na parę dni, z uwagi na to, że utrudniają zasklepianie się rany.

Dentyści przypominają, aby w dobę po zabiegu ekstrakcji zęba, nie przemywać zbyt mocno ust. Ranę ochrania skrzep, którego wypłukanie mogłoby spowodować otwarcie rany. To wywołuje nieprzyjemny, dokuczliwy ból oraz otwartą drogę dla bakterii. Równie mocno należy uważać w czasie szczotkowania.