Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Jaką metodą dbać o zdrowie dziąseł?

Od zdrowia dziąseł zależne jest to, czy zęby będą zdrowe. Dziąsła to również istotny element w czasie gryzienia jedzenia. Na skutek schorzeń dziąseł, zęby osłabiają się, dlatego mogą pojawiać się kłopoty z rozdrabnianiem pokarmu. Powodów problemów z dziąsłami jest sporo, dlatego dentyści zwracają uwagę na to, jak o nie dbamy.

Podstawowym czynnikiem schorzeń dziąseł jest niepoprawna higiena jamy ustnej. Nieprecyzyjne lub sporadyczne szczotkowanie zębów oznacza, że odkładają się pozostałości jedzenia. To wiedzie do następnego problemu, to jest zbierania się kamienia nazębnego. Zdaniem dentystów powodem schorzeń dziąseł są także wady zgryzu, przez jakie trudniej szczotkować zęby. Choroby dziąseł tworzą się ze względu na wystąpienie mechanicznych urazów. Dla przykładu od nieodpowiedniego szczotkowania albo stosowania źle dobranej protezy. To może rozpocząć proces osuwania się (recesji) dziąseł i dalszych problemów, jakie leczą tylko poważniejsze zabiegi dentystyczne.

Zwykle oznaką zapalnego stanu dziąseł są zaczerwienienie, ból, a nawet krwawienie w trakcie szczotkowania. Pojawia się również wrażliwość na gorąco i chłód lub słodki smak. Da się jednak wzmocnić dziąsła poprzez masowanie specjalnymi miękkimi szczoteczkami, stosować preparaty przeciwzapalne lub skorzystać z łagodzących naparów ziołowych. Trzeba też często odwiedzać klinikę stomatologiczną, ze względu na co na bieżąco będzie mógł dbać o zdrowie dziąseł.