Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Co to jest pionowe ułamanie korzenia zęba – leczenie u stomatologa

Pionowe złamanie korzenia zęba to jeden z nieprzyjemnych przypadków, kiedy niezbędna będzie pomoc chirurga dentysty. Zwykle do takiego problemu dochodzi w wyniku dużego zepsucia kości. Jest to konsekwencją obecności chorób przyzębia, wad zgryzu lub niszczenia zębów przez abrazję lub erozję. Korzenie są wtedy osłabione i przez to są bardziej wrażliwe na uszkodzenia. Pionowe złamanie może wystąpić również w skutek powikłań po zabiegu endodontycznym i z reguły dotyczy zębów trzonowych w dolnej szczęce oraz przedtrzonowców –  w żuchwie.

Wykrycie złamania pionowego należy do trudnych. Bywa tak, że nawet RTG szczęki nie ukazuje dokładnie linii pęknięcia, dlatego ciężko zdiagnozować kłopot. Oczywiście stomatolog dołoży wszelkich starań, by, postawić poprawną diagnozę i odpowiednio usunąć problem. Mówić o tym, że doszło do pionowego złamania może nieprzyjemny ból pochodzący od ciepła i zimna lub nacisku przy nagryzaniu. Ignorowanie złamania może poskutkować pojawieniem przetoki.

Leczenie dentystyczne złamania pionowego niestety należy do skomplikowanych i zazwyczaj kończy się usunięciem zęba. Naczelnym etapem jest dobra diagnoza, dzięki czemu stomatolog będzie wiedział, w jaki sposób może pomóc. Warto również skupić się na zapobieganiu wystąpienia takiego złamania. W tym zakresie znacznie łatwiej zapobiegać, eliminując schorzenia przyzębia i dbając o higienę, niż leczyć bez wyrwania zęba. Podczas leczenia kanałowego stomatolog endodonta dokłada wszelkich starań, by uniknąć powikłań.