Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Brak wszystkich zębów – implanty zębowe a proteza całkowita?

Bezzębie, czyli całkowity brak zębów to przypadek wyjątkowy, kiedy należy zgłosić się do stomatologa. Brak zębów powoduje nie tylko nieprzyjemne uczucie, ale też niekorzystnie oddziałuje na zdrowie jamy ustnej. Zalecane w tej sytuacji leczenie protetyczne przywraca funkcje jamy ustnej oraz możliwość prawidłowej artykulacji (usuwa seplenienie). Jaką techniką zatem przywrócić estetykę uśmiechu i zdrowie?

Zajmujący się leczeniem protetycznym stomatolodzy mają w zanadrzu parę metod, chociaż przeważnie wybieranymi metodami są wszczepienie implantów albo użycie protezy całkowitej. Chociaż oba te sposoby dobrze zakrywają bezzębie, oba mają swoje plusy i minusy. Bywa tak, że używanie protezy może być niewłaściwe z uwagi na na przykład nietypowe cechy budowy szczęki. Takie protezy nie są też wieczne. Co parę lat powinno się je wymienić, ponieważ z czasem przestają być dopasowane, jak były jako nowe.

Wszczepienie implantów zębowych natomiast zajmuje trochę czasu, ale rezultat jest długotrwały, bo przy poprawnej pielęgnacji, może utrzymać się nawet do końca życia. Przywrócenie funkcji jamy ustnej dzięki implantom to leczenie dłuższe ze względu na potrzebę wszczepienia śruby implantu w kości szczęki i żuchwy. Implant przed osadzeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi scalić się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Wybierając między aplikacją implantów, a protezą całkowitą warto postawić na wygodę i komfort.