Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Jak sprawdzić czy jedynym sposobem ratunku zęba będzie leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe endodoncja skupia się na ratowaniu zębów, które z różnych przyczyn zostały dogłębnie zepsute. Stomatolodzy trudniący się leczeniem kanałowym badają i wiedzą jak zwalczać choroby miazgi zębów i okołowierzchołkowych tkanek. przeważnie leczenie kanałowe jest niezbędne wtedy, gdy powstaje martwica, zapalenie albo zgorzel zęba.

Najbardziej znane sygnały, jakie mówią o tym, że dzieje się coś niedobrego to przede wszystkim ból, ćmienie i obrzęk zęba. Zazwyczaj pojawia się również nadmierna wrażliwość na zimno i ciepło, a do tego ból towarzyszący spożywaniu jedzenia i picia. Dodatkowo da się zaobserwować zmianę koloru zęba. W takim przypadku trzeba od razu skontaktować się ze stomatologiem. Występowanie tych sygnałów nie za każdym razem oznacza, że konieczne jest leczenie kanałowe, jednak wizyta jest niezbędna do postawienia diagnozy.

W gabinecie dentystycznym stomatolog ustali przyczyny bólu albo zmian w jamie ustnej. Zazwyczaj choroby miazgi zęba powstają w wyniku zmian próchnicowych albo bakterii. Podłożem problemu staje się także niekiedy uraz zęba albo zakażenie. Dlatego stomatolog endodonta powinien porządnie zbadać zdrowie jamy ustnej. Wtedy określi, czy konieczne jest leczenie kanałowe, czy wystarczy mniej inwazyjny zabieg dentystyczny.

Jeśli jednak trzeba będzie wykonać leczenie endodontyczne, nie trzeba się go lękać. Przy obecnym leczeniu pod mikroskopem zabieg przebiega sprawnie i bezboleśnie.