Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Nadłamany ząb – Co dalej?

Do ukruszenia lub nadłamania zęba może dojść na skutek odmiennych sytuacji. Złamanie może pojawić się przez uraz mechaniczny, osłabienie zęba chorobą lub w rezultacie niedobrych nawyków (np. otwierania zębami butelek). W W takim przypadku należy o razu umówić na wizytę z dentystą. W czasie konsultacji w gabinecie stomatologicznym warto sprawdzić, jakie działanie wobec urazu będzie najlepsze według stomatologa.

Oceniając po tym, jak duże jest uszkodzenie zęba, można naprawić go w kilka sposobów. Drobne ukruszenie zasłoni odrobina stomatologicznego kompozytu. Niezłym sposobem jest także użycie korzeniowo-koronowego wkładu. Z kolei pęknięcia oraz niewielkie nadłamania zasłoni licówka dentystyczna. Umieszcza się je na zębach, więc są bardzo dobrym sposobem ukrycia wady. W wypadku dużego złamania potrzebne będzie założenie nowej korony. Korona dentystyczna sprawdza się także po kanałowym leczeniu, które ratuje ząb, gdy jego większa część ulega szkodliwej infekcji.

W wypadku mocnego złamania zęba, które dociera aż do korzenia, najczęściej pozostałym sposobem zaradzenia na problem jest ekstrakcja zęba. Kiedy do tego dojdzie zazwyczaj stomatolog wskazuje wszczepienie implantu stomatologicznego, jaki w najlepszy sposób odtworzy ząb . Metod naprawy złamanego lub pękniętego zęba w gabinecie dentystycznym jest wiele, więc nie warto zwlekać.