Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Jakie są rodzaje licówek stomatologicznych zakładanych do estetycznej poprawy uśmiechu

Licówki stomatologiczne, choć traktujemy jako uzupełnienia protetyczne, przeważnie służą poprawie estetyki uśmiechu. Korzystając z nich dentysta poprawia kształt albo kolor zęba oraz zasłania wady jak drobne pęknięcia oraz plamy. Licówki spisują się też w maskowaniu nieestetycznych wad zgryzu np. diastemy. Licówki stomatologiczne wykonuje się z reguły z trzech surowców: z porcelany, kompozytu i akrylu.

Licówki akrylowe – zwykle wykorzystuje się przed zaaplikowaniem licówki właściwej, aby osłonić świeżo wypolerowany ząb przed uszkodzeniem. Dlatego, że są one z akrylu są grubsze oraz znacznie bardziej nieestetyczne od innych, a przy tym są o wiele mniej trwałe. Z tej przyczyny stosuje się je tylko tymczasowo.

Licówki kompozytowe – są mocniejsze od akrylowych oraz znacznie estetyczniejsze. Bez trudu dopasowuje się je do koloru naturalnych zębów, niestety licówki kompozytowe są wszędzie takie same w barwie, co sprawia, że da się zobaczyć, że są sztuczne. Choć wystarczają na długo i trzymają się przez lata powinno się uważnie je pielęgnować, zwłaszcza zabiegami profesjonalnej higienizacji w klinice stomatologicznej, bo z biegiem lat mogą odbarwiać się na żółto.

Licówki porcelanowe – ich najlepszą zaletą jest to, że bardzo dobrze odtwarzają kolor zębów oraz pod względem wyglądu wcale nie różnią się od pozostałych zębów. Takie licówki są też szczególnie trwałe oraz niepodatne na przebarwienia. dlatego też pacjenci, którym mocno zależy na wysokiej estetyce zębów wybierają właśnie te licówki stomatologiczne.