Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Dlaczego warto kupować płyn do płukania jamy ustnej?

Choć warto stosować płyn do płukania jamy ustnej, nie wolno traktować go jako zamiennika szczotkowania, a raczej wsparcie procesu pielęgnacji. Według dentystów podstawą poprawnej pielęgnacji zębów jest oczywiście co najmniej dwukrotne czyszczenie na dzień. Warto wzbogacić ją dodatkowo o płyn do płukania jamy ustnej.

Dentyści rekomendują stosowanie płynu głównie ze względu na to, że dociera do mało dostępnych zakamarków w jamie ustnej. Niekiedy za pomocą płynu wypłukujemy odłożony osad z miejsc, gdzie ciężko dotrzeć szczoteczką. Ponadto aktywne składniki płynu wspierają działanie pasty do zębów oraz wyrównują pH jamy ustnej. Dodatkowo w zależności od składu mogą mieć działanie wybielające, chroniące dziąsła, łagodzące albo na przykład odświeżające . Niektóre z nich wzmacniają szkliwo albo przyspieszają naprawę błon śluzowych. Należy spojrzeć na skład, głównie dlatego, że dentyści przestrzegają przed płukankami zawierającymi alkohol. Alkohol łatwo wysusza jamę ustną, a przecież płyn powinien ochraniać a nie szkodzić. Trzeba też skupić się na ilości fluoru, dlatego że jego zbyt wysokie dawki nie są korzystne dla zębów.

Powinno się więc stosować płyn do płukania jamy ustnej jako wsparcie codziennej higienizacji niekoniecznie nawet bezpośrednio po szczotkowaniu zębów. W tym dobrze sprawdzają się ziołowe płukanki, które również radzą sobie z bakteriami.