Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Biała plomba stomatologiczna

Ze względu na co wypełnienie kompozytowe zęba okazało się tak znane w stomatologii? Wcześniej aplikowane amalgamatowe plomby wyróżniał szary kolor, z powodu czego nie były zbyt estetyczne, ponadto wśród wielu osób podniosły się głosy, że zawarta w tych plombach rtęć może szkodzić. Sposobem, jaki zamienił plomby amalgamatowe} były więc wypełnienia kompozytowe.

Największą zaletą wypełnień kompozytowych jest ich kolor. Stomatolog może bez problemu dopasować ich kolor do naturalnego odcienia zębów, dzięki czemu plomby kompozytowe są praktycznie niewidoczne. Z tego względu świetnie sprawdzają się również jako wypełnienie przednich zębów. Oprócz wysokiej estetyki, białe plomby charakteryzują się także wytrzymałością oraz szczelnością. Bardzo dobrze przylegają do tkanki zęba, co sprawia, że ciężej o rozwój próchnicy w zagłębieniach. Do najważniejszych zalet wliczamy także możliwość łatwego formowania kształtu podczas zakładania takiej plomby. W ten sposób stomatolog dostosowuje wypełnienie do zęba, dlatego oszczędza większą część zdrowej tkanki.

Białe plomby są także bezpiecznym surowcem, a ich cena nie jest zbyt wygórowana. Ze względu na wysoką estetykę kompozytowych wypełnień, białe plomby są zdecydowanie chętniej wybierane przez stomatologów. Po aplikacji oraz utwardzeniu świetnie {zespajają|łączą| się z zębami oraz służą przez wiele lat. Ze względu na to ich popularność wzrosła i obecnie są najczęściej stosowane w klinikach stomatologicznych.