Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Jak dentysta może Ci pomóc: wkład koronowo-korzeniowy

Leczenie u stomatologa może być skomplikowane, na przykład, kiedy kondycja zębów wymaga poważnego leczenia kanałowego. Z reguły leczenie kanałowe dotyczy poważnych przypadków, w których zęby są silnie zniszczone w wyniku np. próchnicy, jednak nadal można je uratować bez konieczności usuwania. W takich sytuacjach po przebyciu leczenia sprawdza się uzupełnienie utworzonych ubytków – czyli rekonstrukcja zęba.

Stałym protetycznym wypełnieniem dobrym w takich wypadkach jest wkład koronowo-korzeniowy. Z reguły wykorzystuje się go, kiedy korzeń zęba wciąż jest zdrowy i właściwie zaczepiony w zębodole, ale koronę zęba musimy wymienić. Wkład koronowo-korzeniowy ma postać śruby lub sztyftu, którą przytwierdza się do korzenia, po czym protetyk na stałe zakłada tam koronę protetyczną.

Taka techniką ząb zostaje kompletnie zrekonstruowany i może dość dobrze zastępować ząb naturalny. W zależności od typu surowca, z jakiego będzie zrobiony wkład i korona protetyczna. Surowcami, które zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu są włókno szklane, cyrkon albo metal. Stopniowo co raz rzadziej używa się metalu ze względu na mniejszą estetykę i możliwość rdzewienia. Włókno szklane jest całkiem trwałe i elastyczne, dlatego w przypadku konieczności, można je wydłubać, bez usuwania korzenia. Cyrkon natomiast jest najtrwalszym i najbardziej biozgodnym surowcem, jednak jego koszt jest również wyższy.