Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Co trzeba robić po wszczepieniu implantu zębów

Jak postępować po wstawieniu implantów zębów?  Implantacja to zabieg całkiem wymagający jeśli chodzi o pacjenta. Odnowa dziąseł i zaakceptowania implantu zajmuje trochę czasu, dlatego osoba przyjdzie na takie leczenie musi być szczególnie ostrożna. Z reguły po zabiegu ukazuje się obrzęk dziąseł, co koniecznie należy łagodzić okładami z lodu. Dobrze sprawdzają się w tym specjalne żelowe woreczki dostępne w aptece do mrożenia w lodówce.

Na początku trzeba też przygotowywać bardzo ciepłych pokarmów oraz przenieść się na półpłynną dietę. Nie należy używać miejsca jamy ustnej, gdzie zaaplikowano implant, żeby dziąsło mogło goić się bez podrażnień. Nie pozwala się też sprawdzanie językiem albo operowanego miejsca, żeby nie doprowadzić do zakażenia albo podrażnień. Powinno się też odłożyć papierosy i alkohol, ponieważ wydłużają czas zrastania się dziąseł. Ponadto co najmniej na czas  około miesiąca nie powinno się wykonywać wysiłku fizycznego.

Niezwykle istotne w tym przypadku jest stosowanie się zaleceń dentysty. Zwłaszcza pod kątem brania środków przeciwbólowych i antybiotyków. Samodzielne zwiększanie dawek bez zatwierdzenia lekarza może stać się zagrożeniem dla zdrowia. Warto też przemywać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Posiadają one działanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne. Natomiast w trakcie szczotkowania zębów, należy omijać miejsce zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Obowiązkowe jest też pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie dentysty, kiedy tylko pojawią się niepokojące objawy.