Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Czy dziąsła mogą boleć?

Przyczyn bólu dziąseł może być wiele, jednak nie wolno ich ignorować. Pacjenci zazwyczaj decydują się na konsultację w gabinecie stomatologicznym w przypadku trudnego do zniesienia bólu zębów. Do dentysty powinno się umówić się również, gdy bolą dziąsła.

Ból dziąseł przeważnie występuje obok obrzęku, zaczerwienienia, a czasem także krwawienia. Przeważnie lekceważymy te znaki, myśląc, że to   podrażnienie szczoteczką , niestety takie objawy mogą oznaczać początek większego problemu. Wynikający z tego stan zapalny, może prowadzić do zmian kieszonek dziąsłowych, zapaleń przyzębia czy recesji dziąseł. To również bezpośrednio powoduje powstawanie paradontozy, głównej z przyczyn utraty zębów.

Z reguły zapalenia rozwijają się z podrażnień, przez niewłaściwe lub niedokładne mycie zębów lub używanie nici dentystycznych. Gromadząca się płytka nazębna to miejsce idealne dla bakterii, które mogą spowodować stan zapalny. Zdarza się, że dolegliwości bólowe powstają również na skutek uderzenia (urazu), używania źle dobranych protez, czy u kobiet w ciąży.

Łatwym sposobem na złagodzenie bólu są specjalne, łagodzące żele lub płukanki sprzedawane w aptekach. Co prawda w większości przypadków zaledwie maskują ból i pozostawiają niewyleczony problem. Jeżeli stan zapalny utrzymuje się długo czas, powinno się jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem. Wizyta w klinice stomatologicznej i leczenie wyeliminuje ból na dobre.