Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Co szkodzi zdrowiu zębów?

Często powtarza się o tym, jak ważna jest dbałość o zęby i prawidłowa higienizacja jamy ustnej. Dentyści przestrzegają przed negatywnymi skutkami braku szczotkowania zębów, ale istnieje też wiele innych złych czynników. Co szkodzi zębom obok niedoboru higieny albo równie słynnymi z psucia słodyczami? Zazwyczaj są to nasze nawyki, które negatywnie wpływają na zdrowie zębów.

Na topie wszelkich list dotyczących psucia zębów powinny pojawić się papierosy. Powszechnie wiadomo, że zawarte w nich trujące substancje zarówno szkodzą zębom, jak i całemu organizmowi. Są tacy ludzie, którzy mają upodobanie do używania zębów jako otwieracza do butelek. Tego typu zachowanie nie tylko wystawia zęby na mikropęknięcia i uszkodzenia, ale też zwiększa ryzyko ukruszenia. Te same skutki przynosi zaciskanie i zgrzytanie zębami. Spowodowane tym szybkie starcie zębów, sprawia zniszczenie ich głównej ochrony. Zęby niszczy również obgryzanie ołówków, długopisów czy paznokci. To z kolei sprzyja mnożeniu się bakterii i powstawaniu próchnicy.

Nawyki żywieniowe także mają znaczenie jeśli chodzi o zdrowie zębów. Podjadanie pomiędzy posiłkami zostawiają po sobie osad na zębach, którego znaczna część pacjentów nie oczyszcza w ciągu zapracowanego dnia. Warto również mieć na uwadze, że niektóre produkty spożywcze i płyny wywołują przebarwienia albo psują szkliwo przez wielką zawartość kwasów.

Poprawna higiena pomaga w przeciwdziałaniu psuciu się zębów, ale warto pamiętać, by robić to właściwie. Za silne szczotkowanie uszkadza szkliwo i podrażnia  dziąsła. Należy więc szczotkować z uwagą.