Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Uzupełnienia protetyczne – licówki zębowe

Licówki dentystyczne należą do grupy uzupełnień protetycznych stałych, których celem jest odnowa estetycznego uśmiechu. Licówki to cienkie nakładki przymocowane na powierzchni zębów. Z ich pomocą stomatolog polepsza wygląd, kolor i kształt odrębnych zębów. Szczególnie sprawdza się to na przykład, gdy są one martwe, nierówne lub brzydko przebarwione. Tą metodą można wyrównać odrębne zęby poprzez wydłużenie, skrócenie, zwężenie albo poszerzenie korony zęba. Licówka dobrze kryje też przy złamanym przednim zębie. Przeważnie pacjenci decydują się na licówki, pragnąc wyeliminować przerwę między jedynkami, czyli diastemę.

Licówki nakłada się na powierzchni zębów, ale żeby to się udało, zęby należy przygotować. Przede wszystkim muszą być porządnie oczyszczone. Z tego względu przed założeniem licówek warto przeprowadzić piaskowanie, skaling i fluoryzację. Dodatkowo zęby, na jakie zostaną nałożone licówki, muszą być oszlifowane. Szlifowanie zębów, chociaż sprawia wrażenie strasznego, nie boli. Dentysta dba o to, aby zabiegi były jak najbardziej komfortowe .

Plusem licówek stomatologicznych jest to, że da się je bardzo precyzyjnie dostosować do naturalnego koloru zębów pacjenta. To oznacza, że stają się właściwie niewidoczne, a zapewniają zamierzony wygląd i kształt. Licówki dentystyczne są dość trwałe, choć należy je wymieniać lub odświeżać. W zależności od materiału, z którego są zrobione (te porcelanowe pozostają trwałe nawet na ok. 10 lat) i przestrzegania higieny, pozostaną w najlepszym stanie przez kilka lat.