Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Nici dentystyczne

Każdy, kto pragnie odpowiednio troszczyć się o zęby, powinien skupić uwagę przede wszystkim na ich czyszczeniu oraz częstym wybieraniu się do dentysty. Porządne czyszczenie zębów usuwa ryzyko występowania próchniczych ubytków oraz stanów zapalnych. Oprócz szczoteczki do zębów świetnym sposobem do usuwania płytki nazębnej i resztek jedzenia są dentystyczne nici. Niestety, mimo szerokiej dostępności oraz różności nitek, wielu ludzi z nich nie korzysta.

Nicią stomatologiczną usuwa się resztki pokarmów oraz płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych. Cała umiejętność polega na tym, żeby odpowiednio wsunąć nić między zęby i używać zawsze nowego fragmentu nici. Każdy ząb powinien być oczyszczony pojedynczo, ruchem od dziąsła aż do górnej części zęba. Trzeba pamiętać o robieniu pionowych ruchów – nigdy z boku na bok. Nić stomatologiczna powinna być cały czas napięta oraz obejmować ząb od tyłu lub od przodu, w kształcie litery C.

Chociaż nitkowanie wydaje się proste, zdaniem niektórych osób wymaga wprawy. W przypadku wątpliwości warto zajrzeć do gabinetu stomatologicznego. Stomatolog lub higienistka dentystyczna na pewno przedstawi instruktarz prawidłowego używania nici, np. podczas wizyty higienizacji zębów. Warto wykorzystywać nici stomatologiczne, ze względu na ich umiejętność dotarcia do miejsc, gdzie nie zawsze radzi sobie szczoteczka. Korzystając z nici mamy pewność lepszej pielęgnacji zębów.