Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Czy aparat ortodontyczny uniemożliwia leczenie zębów?

To, czy wolno naprawiać zęby w trakcie leczenia ortodontycznego, zdecydowanie interesuje pacjentów, jacy mają założony aparat stały. Nie można wyjmować go samemu, dlatego w obecności jakichś problemów niezbędna jest wizyta u lekarza ortodonty. Na starcie leczenia ortodontycznego każdy pacjent powinien zadbać o to, aby jego zęby były całkowicie wyleczone. W taki sposób zmniejsza się ryzyko nadwyżkowych wizyt naprawczych podczas noszenia aparatu na zęby. Nie ma jednak zakazów leczenia zębów, jeżeli pacjent nosi aparat stały ortodontyczny.

Używanie aparatu wiąże się większą koniecznością troski o zęby. Z uwagi na przyczepione zamki na zębach i pozostałe elementy konstrukcji aparatu na zęby, czyszczenie osadów i resztek jedzenia jest trochę trudniejsze. Ze względu na to pacjenci leczący się ortodontycznie muszą dokładniej czyścić zęby, szczególnie w okolicach aparatu . Niedopatrzenie higieny w tym okresie, może spowodować, że na uprzednio wyleczonych zębach pojawią się zmiany próchnicowe. W takiej sytuacji należy zapisać się na wizytę u stomatologa. Zignorowanie psucia się zębów ze względu na aparat ortodontyczny może wywołać ujemne skutki. Próchnica z łatwością przechodzi na inne zęby, dlatego lepiej zniwelować problem.

Leczenie podczas używania aparatu jest możliwe. Jeżeli aparat uniemożliwia dotarcie do podniszczonego zęba, można go zdjąć na czas leczenia. Taki zabieg nie przeszkodzi w skuteczności ortodontycznego leczenia.