Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – na czym to polega?

Częste wizyty u dentysty umożliwiają pacjentom nie tylko pielęgnować zdrowie oraz higienę jamy ustnej, ale dzięki nim można szybko zdiagnozować zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Zadaniem tego stawu jest ruszanie żuchwą do przodu, do tyłu oraz na boki. z uwagi na to jego prawidłowe działanie uzależnia właściwą wymowę lub przykładowo funkcje żucia.

Wszelkie niedogodności związane z działaniem stawu skroniowo-żuchwowego da się łatwo zobaczyć, co sprawia, że dostępne jest bezzwłoczne podjęcie leczenia. W gabinetach dentystycznych diagnozy odbywają się dzięki zastosowaniu specjalnego deprogramatora pod okiem chirurga stomatologa. Zdiagnozowanie problemu nie jest trudne ze względu na liczbę obecnych w takim przypadku symptomów.

Do najczęstszych oznak problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym należy zaciskanie i zgrzytanie zębami. Tak samo znane są trudności w przeżuwaniu twardych pokarmów lub szerokim rozchylaniu ust oraz przymus silnego przyciskanie zębów, by pasowały do siebie. Bywa też tak, że pojawiają się trzaski i kliknięcia w stawach lub obserwujemy przedwczesne starcie, zniszczenie lub nadwrażliwość zębów. Tych symptomów nie wolno lekceważyć, dlatego że towarzyszą im często bóle karku, głowy lub pleców, a ponadto wychylenia zębów oraz problemy z innymi stawami.