Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Kiedy trzeba nosić aparat retencyjny?

Leczenie ortodontyczne z reguły wymaga czasu i cierpliwości pacjentów. Noszenie aparatu ortodontycznego, choć przynosi świetne efekty, nie jest ostatnim przyrządem, korygowania wad zgryzu i prostowania uśmiechu. Dla trwałego wyniku, z reguły po ukończeniu leczenia aparatem na zęby, używa się tak zwany aparat retencyjny nazywany też retainerem. Jego naczelnym przeznaczeniem jest zachowanie efektów wypracowanych przez uprzednio używany aparat ortodontyczny. Zdarza się, że niektóre zęby mogą przenosić się z powrotem na poprzednie błędne pozycje, z uwagi na to, by powstrzymać ten proces, warto nosić aparat retencyjny.

O tym, jak długo aparat retencyjny będzie noszony przez pacjenta, rozporządza ortodonta. Przyjmuje się, że może to być połowa czasu, który przeznaczyliśmy na leczenie aparatem na zęby, ale bywa również tak, że aparat retencyjny musi być stosowany dłużej – nawet do końca życia. Na wtórne przesuwanie się zębów może mieć wpływ wiele elementów np. wiek i związane z tym wyrastanie kolejnych zębów u młodszych pacjentów.

Noszenie retainera daje pewność, że skutek leczenia ortodontycznego jest stały, a skorygowane zęby, pozostają na poprawnych miejscach. Pacjenci, co używają retainera, tak jak w przypadku ortodontycznego aparatu na zęby, powinni pamiętać o porządnej i solidnej higienie jamy ustnej. Tak samo ważna jest regularna opieka i konsultacja lekarza ortodonty.