Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Co robić, by dbać o szkliwo zębów według zaleceń dentysty? 

Zadaniem szkliwa jest ochrona zębiny na pełnej przestrzeni korony zębowej przed wszystkimi niekorzystnymi czynnikami, jakie z reguły kończą się uszkodzeniem zębów. Z tego względu dbanie o szkliwo i umacnianie go jest jednym z najbardziej kluczowych czynności, jakie należy wykonywać w trosce o mocne zęby.

Zwykle szkliwo ulega zniszczeniu z uwagi na 2 czynniki. Pierwszy to kwasy wynikające z bakterii, drugim normalne ścieranie. Bywa tak, że na skutek przypadłości na przykład wady zgryzu albo zgrzytanie zębów (bruksizm), ścieranie szkliwa pojawia się wcześniej. Oba te przypadki można usunąć dzięki wizycie w gabinecie dentystycznym.

Jeśli chodzi o szkliwo najczęstszym problemem jest jego demineralizacja, za którą odpowiadają kwasy i bakterie. Umocnienie szkliwa zębów można osiągnąć poprzez dobrze dobraną dietę, w której np. zminimalizujemy spożycie cukrów. Wielki wpływ na wzmocnienie i odbudowę szkliwa ma także wykorzystanie fluoru. Jego działanie przeciwpróchnicze przynosi efektywne rezultaty, szczególnie, jeśli pacjenci stosują pasty z fluorem i systematycznie odwiedzają dentystę na zabiegi fluoryzacji.

Również dokładne oczyszczanie i odpowiednia higienizacja, pozwalają zachować szkliwo w dobrym stanie. Jeżeli jednak okaże się, że pacjent z różnych przyczyn ma kłopoty ze szkliwem, najlepszym sposobem jest konsultacja z dentystą, który sprawdzi, w jaki sposób można odbudować albo zastąpić starte szkliwo.