Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Endodoncja a implanty

Podstawowym celem leczenia kanałowego jest kuracja zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Ten typ leczenia uznaje się za jeden z najbardziej skomplikowanych zadań lekarza endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, ale znaczna część realizowanych z pomocą mikroskopu zabiegów przynosi pożądane skutki. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Dzięki udowodnionej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zatrzymanie zębów, jakie jeszcze parę lat temu musiały być zazwyczaj usuwane.

Tymczasem implanty są trwałe, a umieszczane na nich korony czy mosty protetyczne wiernie oddają naturalne zęby. W większości przypadków, jeżeli pacjent odpowiednio troszczy się o higienę jamy ustnej, implanty są w świetnym stanie dożywotnio i są jednymi z najwspanialszych technik wypełnienia dziury po utraconym zębie. Za sprawą leczenia kanałowego ząb w większej części pozostaje naturalny. Zadaniem stomatologa jest zaledwie odnowa korony zębowej. W momencie usuwania zębów wypełnienie luki jest potrzebne ze względu na zdrowie całej jamy ustnej.

Warto także spojrzeć na koszty. Choć oba rozwiązania są bardzo efektywne, a dzięki nim pacjent wciąż może cieszyć się zdrowym uśmiechem bez bólu, ceny leczenia kanałowego są mniejsze niż w przypadku zabiegu wszczepienia implantu. Przed ostateczną decyzją, jak zaradzić na problem bolącego, dogłębnie zainfekowanego zęba, należy się ocenić wspólnie z dentystą, jakie rozwiązanie będzie najodpowiedniejsze.