Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Kiedy należy usunąć zęby mądrości

Chociaż zęby mądrości wyżynają się w jamie ustnej człowieka na samym końcu, mogą sprawiać sporo niedogodności. Co do zasady prawidłowo umieszczonych i zdrowych zębów się nie narusza. Są jednak pewne przypadki, jakie oznaczają, że niezbędne jest usunięcie ósemki.

Często proces wyrastania zębów mądrości jest zakłócony na przykład przez brak miejsca w jamie ustnej. Zęby, które mają za mało miejsca, uciskają inne. To sprawia zwykle nieprzyjemny ból i przemieszczanie się sąsiednich zębów. To może przekładać się na pojawienie się albo zwiększenie wad zgryzu. Niewystarczająca przestrzeń w jamie ustnej dla wszystkich zębów może też sprawiać trudności w trakcie szerokiego otwierania ust. Dla pacjenta to oznacza pewien dyskomfort, którego dobrze jest się pozbyć.

Usuwanie ósemek niezbędne jest też wtedy, kiedy ząb niszczy próchnica, zwłaszcza w rozwiniętym stadium. Taka choroba może szybko przenosić się na sąsiednie zęby, dlatego należy usunąć jej źródło. Zdarza się też tak, że wokół zęba pojawia się silny stan zapalny dziąsła, z reguły spowodowany właśnie próchnicą. W takim wypadku usunięcie okazuje się jedyną metodą zlikwidowania problemu.

Ekstrakcja zębów u dentysty jest bezbolesna, dzięki wykorzystywanym znieczuleniom.