Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Z jakiego powodu trzeba zdejmować na noc ruchomą protezę zębów?

Niezależnie od tego, jak dokładnie ruchoma proteza zębowa była dopasowana do jamy ustnej pacjenta, jest kilka czynników, jakie wskazują na to, że z protezami zębowymi nie wolno kłaść się spać. Jedną z podstawowych przyczyn, dla których trzeba ściągać protezę na noc, jest to, że zbierają się na niej bakterie. Opinie stomatologów są zdecydowane. Żeby proteza służyła poprawnie, trzeba ją odpowiednio czyścić i pielęgnować. Czyszczenie jamy ustnej oraz dokładne oczyszczanie protezy ma ogromny wpływ na powstrzymywanie rozmnażania bakterii i utrzymywanie zdrowia.

Co więcej, używając ruchomej protezy, jesteśmy narażeni na obcieranie dziąseł. Podrażnienia i obtarcia mogą wywoływać stany zapalne dziąseł, z tego względu warto dawać odpoczynek błonom śluzowym w ciągu nocy. Dodatkowym ważnym czynnikiem świadczącym o tym, że trzeba zdejmować protezę na noc jest niebezpieczeństwo zadławienia. W ciągu nocy, nie jesteśmy świadomi naszych ruchów, co może skończyć się zniszczeniem lub pęknięciem protezy i zadławieniem.

W przypadku, kiedy nie jest się pewnym jak trzeba dbać o protezę, warto skonsultować swoje obawy z dentystą. Trzeba pamiętać, że regularna pielęgnacja protezy pozwala utrzymać ją w niezłym stanie na długo. Protezy zębowe z reguły służą od 5 do 7 lat. Po tym czasie niszczą się i trzeba zastąpić je nowymi, by mieć pewność, że są odpowiednio dopasowane.