Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Profilaktyka zębów

Higiena zębów zależy od dotrzymywania czystości zębów i regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym. Nawet drobne ubytki próchnicze zębów powinny być na bieżąco uzupełniane, aby uniemożliwić rozwój próchnicy oraz powiększania się kłopotów ze zdrowiem zębów. Przynajmniej raz na pół roku powinno umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym, by ocenił jamę ustną i wyleczył ewentualne ubytki. To głównie leczenie zachowawcze jest gwarancją zdrowego uśmiechu na dłużej.

Zdarza się, że profilaktyka zębów jest niezbyt częsta. To z powodu średniej higieny lub jej absolutnego braku, zazwyczaj występują kłopoty w obrębie jamy ustnej. Z uwagi na to leczenie zachowawcze powinno się podejmować zawsze wtedy, gdy przyjdzie taka potrzeba. Powiększenie się próchniczych ubytków może skutkować koniecznością obszerniejszych zabiegów dentysty. Przykładowo poprzez trudniejsze leczenie kanałowe.

Zwykle skutecznej profilaktyce towarzyszy systematyczne likwidowanie kamienia nazębnego – podstawowego czynnika powstawania próchnicy. Powtarzalne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym, minimalizuje ryzyko potrzeby korzystania z leczenia zachowawczego. Im lepiej zadbane zęby, tym mniejszy problem. Zwykle przy częstych wizytach u stomatologa, leczenie zachowawcze jest potrzebne zaledwie od czasu do czasu. Trzeba kontrolować stan swojej jamy ustnej systematycznie.