Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Na co warto zwrócić uwagę, kupując pastę do zębów?

Pasta do zębów, jako jeden z fundamentalnych składników czyszczenia zębów, powinna mieć dobre działanie. Wśród niezliczonych past dostępnych na rynku są między innymi pasty dla dzieci, wybielające lub dla zębów wrażliwych. Kupując pastę do zębów najlepiej zwrócić uwagę na elementy kryjące się w składzie.

Ważnymi wskaźnikami są zawartość fluoru i współczynnik ścieralności RDA. Fluor chroni zęby przed powstawaniem próchnicy, wzmacnia szkliwo i przeciwdziała gromadzeniu się bakterii. Zgodnie z przepisami w pastach może znaleźć się od 1000 do 1500 ppm związków fluoru. Im wyższa ilość tym lepsze działanie.

Z kolei współczynnik ścieralności określa ilość substancji ściernych oraz polerujących powierzchnie zębów, które zawiera konkretna pasta. Są dla oka niewidoczne, ale w trakcie szczotkowania eliminują nazębny osad. W pastach dla zębów wrażliwych znajduje się niewielka ilość substancji ściernych. Im wyższa ich ilość pojawia się w paście  tym większe ryzyko starcia szkliwa. Ze względu na to past z wysokim współczynnikiem RDA nie powinno się używać za długo.

Warto zauważyć również na substancje pieniące, które mają antybakteryjne działanie i substancje nadające smak oraz barwę pasty. Część z nich może być pochodzenia naturalnego, a część chemicznego. Warto poprosić o radę swojego stomatologa, którą pastę szczególnie poleca, zwłaszcza, że wie, z jakimi problemami mierzy się pacjent.