Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Co to jest kiretaż w stomatologii

Kiretaż to w leczeniu dentystycznym zabieg polegający na leczenia przyzębia. Jego celem jest usunięcie kamienia nazębnego zebranego w kieszeni dziąsłowej. Odkładający się blisko dziąseł osad, może powodować stany zapalne i prowadzi do powstawania nieprzyjemnych chorób. Jeśli kamień nazębny zbiera się w kieszonkach dziąsłowych, podstawowe zabiegi higienizacji, na przykład piaskowanie oraz skaling, mogą nie wystarczyć.

Kiretaż może być otwarty albo zamknięty w zależności od tego, jak głębokie są kieszonki dziąsłowe. Jeżeli są głębokie, niezbędny będzie otwarty kiretaż. Różnica jest w tym, że w kiretażu otwartym trzeba naciąć dziąsło i ta metodą odsłonić korzeń. Przy zamkniętym kiretażu, nie ma takiej potrzeby. Ten zabieg stomatolog wykonuje się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, ale po zabiegu zazwyczaj pojawiają się drobne niedogodności. To na przykład zasinienie, obrzęk albo na przykład krew w ślinie.

Aby załagodzić te dolegliwości należy przyjmować przepisane przez stomatologa antybiotyki oraz leki przeciwbólowe. Trzeba także stosować półpłynną dietę, dzięki temu pacjent ogranicza gryzienie oraz nie podrażnia leczonego obszaru. W trakcie leczenia dziąseł pomocne będzie również delikatne płukanie jamy ustnej. Zwykłe szczotkowanie, nitkowanie albo irygacja mogą urazić.

Choć gojenie po kiretażu wymaga czasu, za sprawą tego zabiegu pacjent uniknie stanów zapalnych oraz chorób spowodowanych zaleganiem osadu w pobliżu dziąseł.