Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Czym jest endodoncja?

Choć endodoncja jest mniej znanym terminem, w stomatologii to dział, odpowiadający za rozpoznawanie i leczenie dolegliwości miazgi zębowej. Ogólnie znamy to jako leczenie kanałowe. Co do zasady leczenie endodontyczne należy do bardziej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. Mimo to, dzięki nowym technologiom i zdolnościom endodonty, czyli stomatologa zajmującego się tym leczeniem, leczenie  endodntyczne przebiega bardzo dobrze. Współczesne zabiegi leczenia kanałowego wykonuje się z reguły pod mikroskopem, co zapewnia niezbędną widoczność chorej miazgi zęba.

Leczenia kanałowego wymagają dość poważne przypadki. Są to nie tylko próchnicze zakażenia miazgi zęba, ale również zgorzele i martwica. Do gabinetu dentystycznego na zabieg kanałowy odsyłani są również pacjenci z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych. Bywa też tak, że pomoc lekarza endodonty konieczna jest również przed leczeniem protetycznym. Nim jednak stomatolog endodonta rozpocznie swoje działania, zleca odpowiednią ilość badań diagnostycznych, jakie pomogą ocenić, w jaki sposób da się naprawić ząb.

Choć leczenie kanałowe wywołuje wiele obaw wśród pacjentów, dzięki nowoczesności stomatologii nie należy się go obawiać. Każdy z zabiegów endodontycznych przeprowadzany jest pod znieczuleniem miejscowym, więc pacjent nie odczuwa bólu. Poprawnie oczyszczony kanał zębowy nie sprawia więcej problemów.