Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Co powoduje zgrzytanie zębami

Zgrzytanie i zaciskanie zębów znacznej części przypadków jest skutkiem długotrwałego stresu oraz zazwyczaj łączy się z ciężkimi skutkami dla formy pacjentów. Jedną z bardziej nieoczywistych skutków tego problemu (nazywanego bruksizmem) są powtarzalne bóle głowy, zazwyczaj brane za migrenę. Zwykle pacjenci walczący z bruksizmem, choć zaciskają zęby w nieopanowany sposób, używają dużą siłę nacisku, co daje niekorzystny wpływ na zdrowie uzębienia.

Do najbardziej znanych skutków zgrzytania zębami wchodzą w skład ukruszenia, pęknięcia oraz szybkie ścieranie zębów, a także pojawiają się krwawienia dziąseł oraz choroby przyzębia. Zdarza się również tak, że pacjenci słyszą kliknięcia oraz przeskakiwanie w żuchwie albo bóle skroni i szczęki. Na takie objawy należy reagować od razu, by przeciwdziałać pogłębianiu się tych dolegliwości.

Bardzo nie trudno dostrzec przejawy bruksizmu. Wczesna diagnoza oraz podjęte działanie, ratują kondycję uzębienia przed nieprzyjemnymi wynikami tej choroby. Kontrą dentystów na ten problem są relaksacyjne szyny. Są one miękkimi nakładkami na zęby, które chronią je oraz pomagają w odprężeniu szczęki. Choć gotowe szyny można dostać np. w aptece, najwłaściwsze z nich są opracowywane przez dentystę. Dzięki temu pacjent ma pewność, że nakładki zostały dobrane do niego indywidualnie, zgodnie z jego potrzebami oraz rzeczywiście wyeliminują problem.

W przypadku bruksizmu najlepsza jest jak najszybsza wizyta w gabinecie dentystycznym.