Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Przyczyny powstawania próchnicy 

Próchnica zębów jest jedną z najpopularniejszych chorób zębów i przyzębia, które występują u pacjentów. Początkowa faza tej choroby nie jest widoczna gołym okiem, ani nie sprawia bólu, jednak im głębiej dostanie się do wnętrza zęba, tym większe szkody oraz silniejszy ból wywołuje. Ząb zarażony próchnicą staje się wrażliwszy oraz mniej odporny na uszkodzenia. Często zmiany dochodzą do miazgi zęba i są tak poważne, że jedynym ratunkiem staje się leczenie kanałowe.

Najbardziej znaną przyczyną powstawania próchnicy są bakterie, które z reguły żywią się cukrami zawartymi w jedzeniu. W wyniku aktywności bakterii następuje demineralizacja szkliwa zęba uznawanego za najlepszą ochronę zębów. Pożywienie, które skupia w sobie przesadną ilość cukrów, w głównej mierze sprzyja rozwojowi próchnicy. Szczególnie nieodpowiednie dla zębów są produkty klejące, które bez trudu przyczepiają się do nich oraz zwykle bywają ciężkie do usunięcia.

Poza wieloma czynnikami, które wpływają na powstawanie próchnicy, ogromne znaczenie ma też higienizacja jamy ustnej. Na skutek mało dokładnego albo niezbyt systematycznego mycia, resztki po pokarmach zbierają się na zębach oraz powodują wytwarzanie kamienia nazębnego. Resztki jedzenia to też ośrodek bakterii, które sprzyjają powstawaniu chorób zębów i przyzębia.

Z próchnicą można walczyć, pilnując czystości zębów, stosując pasty z fluorem oraz co pół roku odwiedzając gabinet dentystyczny.