Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Co robić, gdy zęby są nadwrażliwe na zimno?

Nadwrażliwość zębów na zimno i ciepło zwykle spostrzegamy w czasie picia zimnych i gorących napojów lub podczas deseru składającego się z kawy i lodów. W takich przypadkach dolegliwość daje o sobie znać nieprzyjemnym bólem. Zazwyczaj czynnikiem nadwrażliwości są nieokryte szyjki zębowe. To oznacza kontakt jedzenia z zębinowymi kanalikami, a one prowadzą do porządnie unerwionej miazgi .

Z reguły odsłonięcie szyjek zębowych następuje w wyniku opuszczania się linii dziąseł lub starcia szkliwa. Tak samo dziąsła, tak samo szkliwo odpowiadają za osłonę zębów, dlatego jeśli ulegną zniszczeniu, brak osłony powoduje ból. Dodatkową przyczyną są nieleczone próchnicowe ubytki albo przez lata stosowane popularnie amalgamatowe. Amalgamat prawie w ogóle nie izoluje miazgi zęba od wpływu temperatury, dlatego pacjenci mający amalgamatowe plomby mogą odczuwać dyskomfort.

Szybki sposób na złagodzenie bólu to używanie past oraz płukanek dla nadwrażliwych zębów. Głównie dzięki temu zatrzymuje się ryzyko wzmocnienia problemu. W takiej sytuacji powinno się umówić się ze stomatologiem. W gabinecie stomatologicznym pacjent odbierze profesjonalne preparaty, które łagodzą reakcję nerwów i powodują zamknięcie kanalików zębinowych.

W walce z wrażliwością zębów na zimno i ciepło pomoże również ograniczenie kwaśnych napojów i potraw oraz szczególna higiena jamy ustnej.