Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Czy mogę mieć implant?

Współczesny rozwój stomatologii oznacza, że leczenie stomatologiczne jest dostępne dla w gruncie rzeczy każdego. Zabieg wszczepienia implantów, chociaż zalicza się do tych bardziej skomplikowanych, także z upływem lat stał się o wiele bardziej bezpieczny. Mimo to istnieje parę przeciwwskazań, które należy wziąć pod uwagę, wybierając taki zabieg.

Przede wszystkim implantów nie wykonuje się kobietom w ciąży ani u osób z chorobami układu krzepnięcia krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Ograniczeniem jest także aktywna choroba nowotworowa oraz nieustabilizowana cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci oraz osób do 16 roku życia, z uwagi na wciąż trwający proces rozwoju kości szczęki.

Wiele czynników nie odbiera ostatecznie możliwości wszczepienia implantów, ale muszą być one omówione ze stomatologiem przed podjęciem zabiegu implantacji. Są to np. osoby z chorobami psychicznymi, wadami serca lub z chorobą Parkinsona. Konsultacji ze stomatologiem wymagają także osoby, które od lat są uzależnieni od papierosów.

Implanty wymagają dobrej kondycji kości szczęki oraz jamy ustnej, z tego powodu pacjenci dotknięci chorobami takimi jak próchnica albo paradontoza, muszą w pierwszej kolejności podjąć leczenie stomatologiczne, zanim będą mogli zdecydować się na zabieg implantacji.

W innych wypadkach nie ma przeciwwskazań do używania implantów. Pacjent, który pozytywnie przejdzie opinię medyczną może mieć implanty.