Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Z czego wykonywane są korony zębowe na implanty stomatologiczne?

Odpowiedzią na potrzeby pacjentów z brakującymi zębami są zabiegi implantologii, czyli wszczepiania implantów w miejscu lub miejscach, gdzie z niezależnych przyczyn doszło do usunięcia zębów. O ile sam implant, stworzony najczęściej z tytanu, umieszcza się w kości szczęki i jest niewidoczny dla innych osób, tak wybór surowca na koronę zęba jest jeszcze bardziej ważny. Kluczowym celem sztucznej korony zęba jest dokładna imitacja innych zębów w jamie ustnej, by różnica między nimi była niewidoczna.

Jednym z najdoskonalszych tworzyw na koronę na implant jest cyrkon. Korony cyrkonowe charakteryzują się wysoką trwałością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, biologiczną zgodnością, a także kolorem, który przypomina prawdziwe zęby. To oznacza, że dużą zaletą koron cyrkonowych jest ich niezwykła estetyka, która zadowoli ceniących sobie wygląd pacjentów. Ponadto cyrkonowe korony nie wywołują przebarwień dziąseł (tak jak to jest możliwe przy użyciu innych materiałów) i mało ważą, co pomniejsza ryzyko przeciążenia.

Równie ważnymi pozytywami cyrkonowych koron na implantach jest też to, że w czasie korzystania, ich obecność w jamie ustnej nie wpływa na smak spożywanego pokarmu albo napojów. Ponadto są one niewrażliwe na działanie kwasów, wynikających z rozkładu cukrów i na zmiany termiczne i korozję. Co więcej w czasie przeprowadzanych na całym świecie badań klinicznych, nie zaobserwowano u pacjentów żadnych reakcji alergicznych. Korony cyrkonowe na implantach mają zatem wiele zalet, choć ich dobra jakość znacznie wpływa na cenę.