Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Dentystyczne czyszczenie zębów

Dbałość o kondycję jamy ustnej bazuje w głównej mierze na odpowiedniej pielęgnacji. W celu ochrony przed rozwojem bakterii i gromadzenia się resztek jedzenia, jakie przyczyniają się do powstawania kamienia nazębnego, trzeba odpowiednio dbać o jamę ustną poprzez staranne czyszczenie. Nie licząc takich metod, jak nitkowanie lub szczotkowanie, dentyści zalecają, żeby co najmniej dwukrotnie w roku umówić się na kontrolę w klinice dentystycznej, na profesjonalny zabieg usuwania kamienia nazębnego, nazywanego skalingiem.

Skaling jest przeprowadzany przez dentystę lub dyplomowane higienistki . Metoda ta bazuje na użyciu specjalnego ultradźwiękowego skalera, który dociera w najdalsze, niedostępne  zakątki, co oznacza, że ta metoda jest wysoce skuteczna. Wykorzystywane ultradźwięki powodują, że płytki kamienia nazębnego pękają i odłączają się od zębów, dzięki czemu można je bez trudu wypłukać z jamy ustnej. Sam zabieg jest bezpieczny dla zdrowia, chociaż w niektórych przypadkach może powodować dyskomfort u wrażliwszych pacjentów. Nie powinno się go jednak wykonywać u osób z osteoporozą, rozrusznikiem serca i u kobiet w ciąży.

Korzystanie ze skalingu jest istotne ze względu na to, że nawet największa troska o zęby nie wyklucza powstawania kamienia nazębnego, który może być bezpośrednią przyczyną stanów zapalnych i rozwoju chorób przyzębia i dziąseł. Zwykle po skalingu, pacjenci decydują się także na zabieg fluoryzacji dla zwiększenia ochrony zębów.