Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Fluor na zęby

Utrzymanie zdrowia zębów zależy od regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, naprawy wszelkich ubytków, leczenia stomatologicznego oraz od porządnej profilaktyki jamy ustnej. Zdrowe i zadbane zęby można jednak wspomagać oraz dodatkowo ochraniać przed pojawianiem się chorób oraz mnożeniem się bakterii. Jednym ze sposobów znanych w stomatologii, jest fluoryzacja zębów, której głównym celem jest ochrona przed próchnicą i nadwrażliwością.

Fluoryzacja zębów przeprowadzana jest przez dentystę albo dyplomowane higienistki stomatologiczne i działa na zasadzie nakładania bezpośrednio na zęby specjalistycznego preparatu – pianki lub żelu – z wysokim nasyceniem fluoru w składzie. Zabieg ten nie powoduje żadnego dyskomfortu, a jedynie wzmacnia szkliwo oraz zwiększa jego odporność na bakterie i kwasy pochodzące z przyjmowania pokarmów i napojów. Co więcej pozytywnie wpływa na remineralizację (odbudowę) szkliwa, w miejscach z drobnymi ubytkami. Fluoryzacja wspomaga także wytwarzanie bariery ochronnej, dzięki czemu powstawanie kamienia nazębnego będzie utrudnione.

Warto wiedzieć, że przyjmowanie fluoru w dużych ilościach może dać negatywny wpływ na organizm, dlatego zabieg fluoryzacji musi być wykonywany w określonej przez doświadczonego dentystę częstotliwości oraz wykonywany tylko w gabinecie stomatologicznym. Pojedynczy zabieg ma w składzie bezpieczną ilość fluoru, dlatego jeśli przyjmowanie zabiegów przebiega zgodnie z zaleceniami dentysty nie ma powodów do obaw. Między profesjonalnymi zabiegami fluoryzacji zębów, profilaktycznie można używać past albo płukanek zawierających małe stężenia fluoru.