Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Budowa aparatu ortodontycznego

Decyzja o polepszeniu zdrowia i wyglądu jamy ustnej zwykle łączy się też z leczeniem ortodontycznym, czyli działaniem mającym na celu wyprostowanie wykrzywionych zębów oraz usunięcie wrodzonych lub nabytych wad zgryzu. Wśród możliwych wariantów aparatów ortodontycznych, aparat stały ciągle jest oceniany jako najlepszy i dający najsolidniejsze efekty. Aby aparat ortodontyczny prawidłowo wykonywał swoją rolę, musi być odpowiednio założony. Siłą, która wpływa na zęby w aparacie stałym jest łuk ortodontyczny przyczepiony do specjalnych zamków przyklejonych do poszczególnych zębów. Ligatury ortodontyczne maja za zadanie podtrzymanie łuku przy zamkach.

Ligatury ortodontyczne są małymi gumkami, które przytrzymują ważne elementy aparatu w odpowiednim miejscu, żeby praca aparatu była zgodna z założeniami lekarza dentysty oraz przygotowanym planem leczenia. Niepoprawnie ustawiony aparat może dawać złe wyniki i zamiast działania naprawczego jedynie zaszkodzi, na przykład przez przemieszczanie zębów w w złym kierunku oraz tym samym nasilenie wady. Dlatego też choć ligatury ortodontyczne wydają się niewielkim elementem konstrukcji aparatu stałego, posiadają ogromne znaczenie dla poprawnego leczenia ortodontycznego.

Dla szerszego uatrakcyjnienia, ligatury ortodontyczne można kupić w wielu kolorach, co przede wszystkim cieszy młodszych pacjentów. Starsi pacjenci zazwyczaj dobierają kolory ligatur w taki sposób, żeby były one mało widoczne, nie wyróżniały się zbyt mocno na tle zębów lub ze względu na to, czy jest ryzyko zabarwienia się ligatury w trakcie użytkowania (taki problem dotyczy szczególnie ligatur o białym albo innym jasnym kolorze). Przeciętnie ligatury wymienia się raz na miesiąc albo półtora miesiąca.