Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Do czego służy wkład koronowo-korzeniowy

Leczenie stomatologiczne bywa trudne, przede wszystkim wtedy, kiedy kondycja zębów wymaga poważnego leczenia na przykład leczenia kanałowego. Zwykle leczenie kanałowe dotyczy poważnych przypadków, w których zęby są bardzo zniszczone w wyniku np. próchnicy, jednak wciąż da się je naprawić bez potrzeby usuwania. W takich sytuacjach po przebyciu leczenia przydatne jest wypełnienie powstałych ubytków – tak zwana odbudowa zęba.

Protetycznym wypełnieniem stałym stosowanym w takich sytuacjach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zwykle aplikuje się go, gdy korzeń zęba nadal jest zdrowy i dobrze zaczepiony w zębodole, ale koronę zęba należy zastąpić. Wkład koronowo-korzeniowy ma wygląd sztyftu albo śruby, jaką przytwierdza się do korzenia, a z kolei protetyk zakłada na stałe na niego koronę protetyczną.

Taka metodą ząb zostaje całkowicie odbudowany i może stosunkowo wiernie zastępować ząb naturalny. W zależności od rodzaju surowca, z jakiego będzie stworzony wkład i korona protetyczna. Materiałami, jakie zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu są cyrkon, włókno szklane albo metal. Stopniowo co raz rzadziej używa się metalu ze względu na niższą estetykę i możliwość korozji. Włókno szklane jest całkiem trwałe i elastyczne, dlatego w razie potrzeby, można je wydostać, bez uszkodzenia korzenia. Z kolei cyrkon jest najwytrzymalszym i najbardziej biozgodnym materiałem, ale jego koszt jest również wyższy.