Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

W jakich przypadkach przeprowadza się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu stomatolog endodonta realizuje zazwyczaj w trudnych sytuacjach. Najczęściej leczenie kanałowe konieczne jest w momencie, kiedy miazga zęba będzie mocno zainfekowana przez bakterie i próchnicę, dlatego ząb psuje się dogłębnie. Zazwycza powodem przeprowadzanego w gabinecie dentystycznym leczenia kanałowego są także martwica i zgorzele miazgi oraz zmiany w pobliżu wierzchołka, głębokie starcie lub obumarcie zębów. Czasami leczenie kanałowe trzeba wykonać, jeśli np. w wyniku urazu dochodzi do odkrycia miazgi zęba.

Są jednak tego typu przypadki leczenia endodontycznego, co nie mają źródła wśród urazów i chorób. Przykładem tego może być błędnie wykonany wcześniej zabieg, przez co w kanale zęba zaklinowało się odłamane narzędzie dentystyczne. Endodonta musi zadziałać również przy niedrożności kanału. Niedrożność zwykle pojawia się na skutek zrośnięcia się lub zwężenia kanałów, nienaturalnego przebiegu lub ze względu na jego nieodpowiednie wypełnienie. Niekiedy leczenie kanałowe potrzebne jest też po wyjęciu koronowo-korzeniowego wkładu.

Leczenia endodontycznego nie powinno się obawiać, niezależnie od problemu, z którym pacjent zgłasza się do dentysty . We współczesnej stomatologii niemal każdy zabieg dentystyczny podejmowany jest pod skutecznym znieczuleniem, dlatego zabiegi są bezbolesne. Zdecydowanie lepiej zgłosić się do dentysty, żeby coś zaradził oraz wykonał leczenie, niż pozwolić na dalszy rozwój problemu.