Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Budowa oraz typy implantów zębów

O trwałości implantów stomatologicznych zaważa bardzo dużo czynników, ale jednym z najważniejszych, jest ich mocna budowa podobna do naturalnego zęba. Implant zębowy zbudowany jest z trzech głównych składników. Głównym jest śruba zastępująca korzeń zęba. Przeważnie wykorzystanym surowcem, z którego wykonuje się śruby jest akceptowany przez organizm tytan. To śruba jest kluczowym elementem, ze względu na to, że to ją lekarz dentysta implantolog aplikuje w tkance kostnej, żeby się z nią zespoiła i tworzyła trwałą podstawę dla protezy.

Odbudowa protetyczna, tj. zwykle korona, zastępuje ząb pod względem optycznym. Korony wyglądają jak normalne zęby zwłaszcza, jeżeli pacjent zdecyduje się na założenie w gabinecie dentystycznym korony z cyrkonu. Jeżeli jednak pacjent potrzebuje odnowy wyższej ilości zębów, może wybrać inny rodzaj protezy. Na implantach dentystycznych można oprzeć także mosty, a także całkowite protezy. Tak więc drugim elementem struktury implantu zęba jest odbudowa protetyczna ustawiana na śrubie. Trzecim, szalenie istotnym elementem jest łącznik, co wiąże ze sobą odbudowę oraz śrubę.

Wyróżniamy także dwa typy implantów stomatologicznych. Ze względu na surowce używane przez dentystów mogą to być implanty tytanowe lub cyrkonowe. Typy te można podzielić także biorąc pod uwagę miejsce umieszczenia wszczepu. Przeważnie stosowane są implanty zębów śródkostne, umieszczane w głąb kości. Z kolei implanty podokostnowe wykorzystuje się znacznie rzadziej, bo są płycej osadzane i to sprawia, że są mało trwałe.