Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Jak nie dopuścić do osłabienia szkliwa oraz dziąseł?

Szkliwo uznawane za najdoskonalszą ochronę zębów, z tego powodu powinno się o nie troszczyć się tak samo, jak o całą jamę ustną. Przerwanie szkliwa oraz kłopoty z dziąsłami, na przykład osunięcie ich linii (czyli recesja) mogą skutkować wystąpieniem dolegliwości i schorzeń zębów. By uniknąć zepsucia szkliwa zębów powinno się stosować się kilku zasad. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się ze stomatologiem.

Przede wszystkim na początek warto skupić się na swojej diecie. Bakterie i kwasy pochodzące z przyjmowania jedzenia mogą niekorzystnie wpływać i rozpoczynać niszczenie szkliwa. Trzeba przede wszystkim zmniejszyć ilość ogólnodostępnych słodkości oraz napojów gazowanych. Dentyści zwracają też dużo nacisku na stosowanie fluoru oraz wapnia. Wapń jest dobry dla organizmu, a fluor wzmacnia zęby, jednak w przypadku brania zbyt dużych dawek tych składników może spowodować kłopoty. Niekorzystny wpływ na zdrowie szkliwa ma też ścieranie. Z uwagi na to nie należy używać zbyt długo wybielających past do zębów (z wysokim współczynnikiem RDA).

Dużą ostrożnością należy wykazać się także pod względem oczyszczania zębów z osadów. Zaniechanie higieny i gromadzenie się kamienia nazębnego, osłabia szkliwo oraz powoduje choroby dziąseł i zębów. Powinno się też stosować dobrą metodę szczotkowania, z uwagi na to, że zbyt mocne albo niepoprawne czyszczenie może obniżać dziąsła i ścierać szkliwo. Instrukcję poprawnego mycia i korzystania z nici można uzyskać w gabinecie stomatologicznym.