Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Jak przebiega wyrzynanie zębów mądrości

Wyrzynanie ósemek może powodować kłopoty. Z reguły proces wyrzynania się ósemek jest rozłożony w czasie i u wielu pacjentów nieprzyjemny. Nie u wszystkich ósemki się wyrzynają. Bywa tak, że wychodzi tylko jedna lub dwie, czasem nie wychodzą wcale. Mówią o tym uwarunkowania genetyczne i często ilość miejsca w jamie ustnej. Obecne przy wyrastaniu ósemek ból czy obrzęk dziąsła nie za każdym razem przesądzają o tym, że rosną w nieprawidłowo. Mimo to należy umówić się na wizytę ze stomatologiem, żeby uniknąć nieprzyjemnych efektów niepoprawnego wzrostu ósemek.

Problem zjawia się w sytuacji, gdy wzrost ósemek jest niewłaściwe. Dla przykładu gdy wyrastają wykrzywione lub poza linię zębów, wbijają się w policzek, drażnią dziąsła lub stają się zębami zatrzymanymi. Najmocniejszy ból może odezwać się ze względu na nacisk na inne zęby, a także gdy w pobliżu pojawia się próchnica. Obok bólu w trakcie wyrzynania ósemek może pojawić się też gorączka, szczękościsk, a nawet obrzęk oraz stan zapalny. Pojawienie się tych symptomów nie za każdym razem kończy się na usunięciu ósemek, jednak rzecz jasna lekarz dentysta powinien zaradzić na kłopot.

Bywa tak, że ósemki dentysta wyrywa profilaktycznie, ze względu na to, że w niektórych przypadkach utrzymanie ich czystości jest ciężkie, co przeważnie prowadzi do powstawania próchnicy. Obok ekstrakcji ósemek lekarz dentysta może pomóc również na inne sposoby. By ułatwić proces wyrzynania, może przyciąć dziąsło i przepisać środki przeciwbólowe i antybiotyki.